مرجع دانلود کتاب: فیلمنامه و نمایشنامه

جستجو پیرامون این موضوع:    
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

دانلود نمایشنامه قیام بابک - هوشنگ باختری

 • بازدید: 11702
 • تاریخ: جمعه، 26 ارديبهشت ماه، 1393
 • موضوع: فیلمنامه و نمایشنامه


عنوان: قیام بابک

نویسنده: هوشنگ باختری

مترجم: -

تعداد صفحات: 168

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 2.69  مگابایت


توضیحات:
 
بروزگاران دراز ،جان ومال و ناموس هیچکس در امان نبود.دسترنج توده های وسیع مردم،بصورت باج و خراج وجزیه ،بزور و ستم،به دارالخلافه سرازیر میشد. برزیگران و دهقانان ،از دادن جزیه و خراج،جانشان به لبشان رسیده بود.... بابک،در چینین عصری خروج کرد.قیام او ،در حقیقت قیام دهقانی ایران بود.

دانلود کتاب

دانلود فیلمنامه آخرین وسوسه مسیح - پال شریدر

 • بازدید: 11419
 • تاریخ: دوشنبه، 1 ارديبهشت ماه، 1393
 • موضوع: فیلمنامه و نمایشنامه


عنوان:  فیلمنامه آخرین وسوسه مسیح

نویسنده: پال شریدر

مترجم: گیل آوایی

تعداد صفحات: 474

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 1.30مگابایت


توضیحات:
 
آخرین وسوسه مسیح فیلمی محصول سال ۱۹۸۸ به کارگردانی مارتین اسکورسیزی است که فیلمنامه آن را پال شریدر برپایه رمان آخرین وسوسه مسیح نوشتهٔ نیکوس کازانزاکیس نویسندهٔ یونانی نوشته‌است. موسیقی متن این فیلم را، پیتر گابریل، آهنگساز و خواننده مشهور انگلیسی ساخته و اجرا کرده‌است. گفته می‌شود که این فیلم جنجالی، تاثیر زیادی در معروفیت این خواننده داشته‌است. در این فیلم عیسی مسیح نه به عنوان فردی «مقدس» یا «پیامبری معصوم» بلکه به صورت فردی عادی با «وسوسه‌های شهوانی» که همواره با «نفس اماره درگیر است و از درد و شکنجه هراسان است به تصویر کشیده شده است. فیلم به خاطر ارائه تصویری متفاوت از عیسی مسیح، خشم ارباب کلیسا را برانگیخت. در آمریکا یک انجمن مسیحی در نامه‌ای به شرکت اونیورسال، شرکت سازنده فیلم پیشنهاد داد آماده است تمام نسخه‌های فیلم را خریداری کرده و نابود کند. فیلم در کشورهایی مانند ترکیه، شیلی، مکزیک، فیلیپین و سنگاپور ممنوع شد و در امریکا تنها پس از حذف چند صحنه به روی اکران رفت. در اکتبر سال ۱۹۸۸ گروهی از مسیحیان به داخل سینمایی در پاریس که این فیلم را نمایش می‌داد، کوکتل مولوتوف انداختند. بر اثر آتش‌سوزی در سینما ۱۳ نفر زخمی شدند.

دانلود کتاب

دانلود کتاب شب ایگوانا (برنده جايزه مجمع منتقدان ادبی نیویورک) - تنسی ویلیامز

 • بازدید: 7472
 • تاریخ: پنجشنبه، 19 دي ماه، 1392
 • موضوع: سینما


عنوان: شب ایگوانا (برنده جايزه مجمع منتقدان ادبی نیویورک)

نویسنده: تنسی ویلیامز

مترجم: مسعود خیام

تعداد صفحات: 231

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:  2.37 مگابایت


توضیحات:
آثار تنسی ویلیامز دلایل سرخوردگی انسان معاصر را بر ملا می کند. این نویسندۀ بحث انگیز به دلیل تصویر نافذ و در عین حال ترحم آمیزی که از ژرفای روح انسان ارائه داده، تحسین جهانیان را برانگیخته است. این نمایشنامه جایزۀ مجمع منتقدان ادبی نیویورک را از آن تنسی ویلیامز کرد.

دانلود کتاب

دانلود کتاب پلهای مدیسن کانتی - ریچارد گریونیز

 • بازدید: 4931
 • تاریخ: پنجشنبه، 19 دي ماه، 1392
 • موضوع: سینما


عنوان: پلهای مدیسن کانتی

نویسنده: ریچارد گریونیز

مترجم: گیل آوایی

تعداد صفحات: 446

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:  1.16 مگابایت


توضیحات:
این کتاب فيلمنامه اقتباس فیلمی از رمانی به‌ همین نام از نویسنده‌ آمریکایی رابرت جیمز والر است.
پلهای مدیسن کانتی فیلمی ست از کلینت ایستوود محصول سال 1995 و بر اساس کتابی به همین نام از رابرت والر ساخته شده است.
این فیلم قصه غریبی از عشق زنی دهاتی(مریل استریپ)است که با بحران تکرار و تنهایی روبروست.عشقی که در 4 روز ایجاد و تا آخر عمر همراه فرانچسکا(مریل استریپ)باقی میماند و 2 جلد دفتر خاطرات را رقم میزند...

دانلود کتاب

دانلود کتاب یرما - فدریکو گارسیا لورکا

 • بازدید: 9689
 • تاریخ: پنجشنبه، 19 دي ماه، 1392
 • موضوع: سینما


عنوان: یرما

نویسنده: فدریکو گارسیا لورکا

مترجم: احمد شاملو

تعداد صفحات: 30

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 233 کیلوبایت


توضیحات:
فدریکو گارسیا لورکا شاعر شهیر اسپانیا ، در5 ژوئن 1898 در دهکده ى «فونته» در منطقه ى وگا در نزدیکى گرانادا متولد شد. پدرش کشاورزى ثروتمند و مادرش معلمى از خانواده اى متشخص بود. لورکا در سال 1918 در گرانادا اولین کتاب نثر خود «نقش ها و چشم اندازها» را به چاپ رساند . دوستی اش با دالی سبب گرایشش به سوررئالیسم در برخی آثارش به خصوص مجموعه ی « شاعر در نیویورک» شد. این مجموعه را لورکا در مدت اقامتش در دانشگاه کلمبیا در سال 1929 نوشت . در سال 1935 لورکا با مرگ دوست صمیمی خود ایگناسیو سانچز مخیاس ِگاوباز دگرگون شد و«مرثیه برای ایگناسیو سانچز مخیاس» را نوشت که بی گمان بهترین شعر اسپانیایی در قرن بیستم و وبه گمان عده ای در تمامی دوران اسپانیا ست .لورکا درخشانترین چهره شعر اسپانیا و در همان حال یکی از نامدارترین شاعران جهان است. شهرتی که نه تنها از شعر پر مایه او که از زندگی پرشور و مرگ جنایت بارش نیز به همان اندازه آب می خورد.در خانواده ای که پدر روستایی مرفهی بود و مادر زنی متشخص و درس خوانده. تا چهار سالگی رنجور و بیمار بود، نمی توانست راه برود و به بازیهای کودکانه رغبتی نشان نمی داد. اما به شنیدن افسانه ها و قصه هایی که خدمتکاران و روستاییان می گفتند و ترانه هایی که کولیان می خواندند شوقی عجیب داشت... عشق آتشین لورکا به هنر نمایش هرگز در او کاستی نپذیرفت و همین عشق سرشار بود که او را علی رغم عمر بسیار کوتاهش به خلق نمایشنامه های جاویدانی چون " عروسی خون "، " یرما " و "خانه برناردا آلبا" و "زن پتیاره" رهنمون شد. بدین سان نخستین آموزگاران لورکا مادرش بود که خواندن و نوشتن بدو آموخت و نیز با موسیقی آشنایش کرد، و مزرعه خانوادگی او بود که در آن سنتهای کهن آندلس را شناخت و با ترانه های خیال انگیز کولیان چنان انس گرفت که برای سراسر عمر کلید قلعه جادویی شعر را در دستهای معجزه گر او نهاد.لورکا سالهای فراوانی در دارالعلم گرانادا و مادرید به تحصیل اشتغال داشت اما رشته خاصی را در هیچیک از این دو به پایان نبرد و در عوض فرهنگ و ادب اسپانیایی را به خوبی آموخت. از او شاعری بار آورد که آگاهی عمیقش از فرهنگ عامیانه اسپانیایی حیرت انگیز است و تمام اسپانیا در خونش می تپد. هنگامی که رژیم جمهوری مطلوب لورکا در اسپانیا مستقر شد او که همیشه بر آن بود که تئاتر را به میان مردم ببرد اقدام به ایجاد گروه نمایشی سیاری از دانشجویان کرد که نام "لابارکا" را بر خود نهاد. این گروه مدام از شهری به شهری و از روستایی به روستایی در حرکت بود و نمایشنامه های فراوانی را بر صحنه آورد. در پنج سال آخر عمر خویش لورکا کمتر به سرودن شعری مستقل پرداخت. می توان گفت مهمترین شعر پیش از مرگ او و شاهکار تمامی دوران سرایندگیش مرثیه عجیبی است که در مرگ دوست گاوبازش ایگناسیو سانچز مخیاس نوشته و از لحاظ برداشتها و بینش خاص او از مرگ و زندگی، با تراژدی هایی که سالهای اخر عمر خود را یکسره وقف نوشتن و سرودن آنها کرده بود در یک خط قرار می گیرد. یعنی سخن از سرنوشت ستمگر و گریزناپذیری به میان می آورد که قاطعانه در ساعت پنج عصر لحظه احتضار و مرگ ایگناسیو را اعلام می کند.نخستین روزهای جنگ داخلی اسپانیا - در نیمه شب 19 اوت 1936 - به دست گروهی از اوباش فالانژ گرفتار شد و در تپه های شرقی گرانادا در فاصله کوتاهی از مزرعه زادگاهش به فجیعترین صورتی تیر باران شد بی آنکه هرگز جسدش به دست آید یا گورش شناخته شود. لورکا اکنون جزیی از خاک اسپانیاست.

دانلود کتاب

دانلود کتاب مده - ژان آنوی

 • بازدید: 4896
 • تاریخ: پنجشنبه، 19 دي ماه، 1392
 • موضوع: سینما


عنوان: مده

نویسنده: ژان آنوی

مترجم: حسن جوادي

تعداد صفحات: 174

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:  2.77 مگابایت


توضیحات:
ژان آنوی(1987 ـ 1910)، نمایشنامه­‌نویس، کارگردان و داستان­‌نویس فرانسوی در شهر بوردو به دنیا می آید.آنوی در سال 1923 هم­زمان با تحصیل در دوره­‌ی دبیرستان، علاقه­‌ی خود را به تئاتر کشف میکند وی سپس تحت تأثیر دو نمایشنامه از دو نمایشنامه­‌نویسِ برجسته قرار می­‌گیرد : «زوج­‌های برج ایفل>> اثر ژان کوکتو در سال 1921، و «زیگفرید» اثر ژان ژیرودو در سال 1928. آنتیگون معروفترین اثر اوست. آنوی در سوم اُکتبر سال 1987 در شهر لوزانِ سوییس از دنیا می رود.

مده: چقدر دنیایی که در آن ژازون نبود آسان می شد!
ژازون: دنیایی که در آن مده نباشد! من هم به آن اند یشیده ام.

نمایش مده آ داستان زنی به نام " مده " است که بخاطر عشق به همسرش –  ژازون -  شولای زرین قدرت را از سرزمین پدری اش می رباید، برادر خود را در راه فرار از کشورش می کشد و اعضای مثله شده ی او را در سر راه تعقیب کنندگانش پراکنده می کند تا با مشغول نگه داشتن آنها فرصت فرار بهتری پیدا کند. مردمان سرزمینش او را لعن و نفرین می کنند و او طرد شده از میهنش در راه عشق به ژازون از انجام هیچ جنایتی کوتاهی و دریغ نمی ورزد.
مده که پس از ده سال زندگی مشترک با ژازون صاحب دو فرزند از اوست در سواحل شهر کورنت، محل حکومت کرئن منتظر همسرش ژازون است. خبر می رسد که  ژازون در اقدامی غیر منتظره تصمیم به ازدواج با دختر کرئن گرفته و مده که قادر به عوض کردن تصمیم ژازون نیست، نقشه یک انتقام شوم را پی ریزی می کند. او تحفه ای برای دختر کرئن (عروس تازه ) توسط فرزندانش به قصر می فرستد. تحفه عروسی، صندوق سیاهی است که مده از سرزمین پدری خود (کلشید) به همراه آورده است. نقابی زرین و تاجی الماس گونه که آغشته به زهری کشنده است. عروس که هدایا را در برابر آیینه ای به خود می آویزد به دام مرگ فرو می غلتد و کرئن نیز که برای نجات دخترش او را لمس می کند به کام مرگ کشیده می شود. مده در بخش پایانی تراژدی انتقام خود، سر فرزندان بی گناهش را می برد و پس از فرو کردن خنجر در قلب خود همه چیز زندگی اش را به شعله های آتش می سپارد.

دانلود کتاب

دانلود کتاب دون ژوان یا ضیافت سنگ - مولیر (ژان باپتیست پوکلن)

 • بازدید: 4956
 • تاریخ: پنجشنبه، 19 دي ماه، 1392
 • موضوع: سینما


عنوان: دون ژوان یا ضیافت سنگ

نویسنده: مولیر (ژان باپتیست پوکلن)

مترجم: محمود گودرزی

تعداد صفحات: 50

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 665 کیلوبایت


توضیحات:
دون جووانی (یا دون جیووانی) اپرایی در دو پرده با آهنگسازی موتسارت می‌باشد که اپرا نامه آن توسط لرنزو دا پونته نوشته شده است. داستان این اپرا بر اساس شخصیت افسانه‌ایی دن خوان (یا دون ژوان) شکل گرفته که فردی بی بند و بار و اغواگر زنان می‌باشد. این اپرا نخستین بار در تاریخ ۲۹ اکتبر ۱۷۸۷، توسط اپرای ایتالیایی پراگ در خانه نمایش پراگ (Teatro di Praga با نام فعلی Estates Theatre) به روی صحنه رفت. اپرا نامه دا پونته به مانند بسیاری از آثار آن زمان، بصورت نمایشی دراماتیک و سرگرم کننده - همراه با بازیها و گفتارهای گاه شوخی و گاه جدی - رده بندی شد. موتسارت نیز آنرا در لیست اپرا بوفا‌های خود قرار داد.
اپرای دون جووانی هم اکنون در بین اپراهایی که بیشترین اجرا را در سراسر دنیا داشته‌اند، رتبه دهم را به خود اختصاص داده و نکات و پیامهای پر باری را برای فلاسفه و نویسندگان به ارمغان آورده است.
سیر تحول شخصیت دون ژوان از روایت‌ مولیر تا روایت کیرکگور و کامو
کیرگگور به اسطوره‌ی آفریده شده توسط مولیر، نگاه مدرن‌تر خود را بخشید. اغواگری همانند تمرین گاوبازی...
دون ژوان، «بزرگترین عیاش دنیا»، «خواستگار نوع بشر»، همان‌طور که اسگانَرل معرفی‌اش می‌کند، و او که خودش با وقاحت تمام اعلام می‌کند که «تمام لذت عشق در تنوع‌طلبی است»، آیا دقیقاً عاشق همه نیست و غریبه‌ترین و غیرقابل‌نفوذترین کس نسبت به رنج‌های عشق نیست؟ این «نقطه مقابل تریستان»، طبق فرمول دنیس دو روژمون، و او که «در کار عشق دنبال نوعی شهوت کافرانه می‌گردد»، یک لوسیفه است، «شیطانی تمام‌عیار» آن هنگام که تریستان «در فراسوی روز و شب زندانی است» و تقریباً نشانه‌ای است از ظهور ساد . شرکت چنین شخصیتی در تم والای عشق، مثل این است که در مراسمی مختص به قربانیان جنگ، از فلان جانی نازی که در جنگ کشته شده دفاع کنیم! نباید جلاد را با قربانی عوضی گرفت: اگرچه دون ژوان در حیطه‌ی عشق قرار می‌گیرد، ولی این دسته‌بندی باری کاملاً منفی و جبران‌ناپذیر دارد. دون ژوان، این فاتح بی‌احساس، آمیزه‌ای از پلیدی و شرارت، نقطه مقابل سادگی و نزاکت که دو فضیلت عشق جوانمردانه هستند، بزرگ‌ترین منکر عشق است. این عیاش نه‌تنها اعتقادی به عشق ندارد، بلکه بی‌وقفه به آن بی‌حرمتی می‌کند.
آلبر کامو همین ایده را دوباره به دست گرفت و در «افسانه سیزیف»، یکی از نمونه‌های «انسان ابسورد» را از دون ژوان ساخت. کامو می‌پرسد: «این مأمور سنگ و این مجسمه‌ی سرد که برای تنبیه به لرزه می‌افتد، چه معنایی در خود دارند؟ تمام قدرت‌های عقل ابدی، نظم، اخلاق جهانی، تمام عظمت عجیب خدایی تحت تأثیر خشم، در آن‌ها خلاصه شده است. این سنگ سترگ و بی‌روح فقط مظهر قدرت‌هایی است که دون ژوان برای همیشه انکارشان کرده است.» این عصیان همانی است که از نظر کامو برای همه «رهایی‌بخش» است؛ دون ژوان روش تازه‌ای از بودن در خود دارد که «دست‌کم به همان اندازه به او آزادی می‌بخشد که به کسانی که این روش را ملامت می‌کنند.» او با انتخاب «هیچ بودن»، تمام دریچه‌های بزرگ اعجاز را باز می‌کند. جرم او این است که تماماً خیال است. اما، چون نمی‌تواند خود را از دست خدا خلاص کند، «عیشش به زهد ختم می‌شود» و کامو او را این‌طور تصور می‌کند که همانند دون میگوئل دو مانارا، زندگی‌اش را «در یکی از حجره‌های صومعه‌های اسپانیایی گمشده روی تپه‌ای» به پایان می‌رساند.

دانلود کتاب

دانلود کتاب ردگونه - پی یر کورنی

 • بازدید: 5057
 • تاریخ: پنجشنبه، 19 دي ماه، 1392
 • موضوع: سینما


عنوان: ردگونه

نویسنده: پی یر کورنی

مترجم: محمدعلی معیری

تعداد صفحات: 153

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:  4.49 مگابایت


توضیحات:
پی‌یر کورنِی (۶ ژوئن ۱۶۰۶ در روآن - ۱ اکتبر ۱۶۸۴ در پاریس) تراژدی‌نویس مشهور فرانسوی است که همراه با ژان راسین و مولیر جزء ۳ درام‌نویس بزرگ قرن هفدهمِ فرانسه به شمار می‌آید. او بنیان‌گذار تراژدی فرانسوی نامیده شده است.پی‌یر کورنی بزرگ‌ترین فرزند یک خانوادهٔ متمول از فرمانداران روآن بود و از کودکی با اعتقادات فرقه مذهبی انجمن عیسی (فرانسوی : ژزوییت) تربیت شد. او در سال ۱۶۲۸ به تحصیل حقوق پرداخت ولی چندی بعد در وکالت با ناموفقی مواجه شد. یک سال بعد، طی یک شکست عشقی، به نوشتن اولین کمدی خود٬ مِلیت رو آورد که با موفقیت در پاریس مواجه شد. او در همین سال در پاریس ساکن شد و به نوشتن نمایش‌نامه پرداخت و در مدت کوتاهی به یکی از برترین درام‌نویسان فرانسه تبدیل شد. کمدی‌های او از شیوهٔ قدیمی یعنی فارس (ادبیات) فاصله گرفتند و با مد جدید زندگی در جامعهٔ پاریس آغشته شدند. کرنِی کمدی‌های خود را "نگاره‌ای از محاوره‌های اشراف‌زادگان" می‌دانست.
اولین تراژدی حقیقی کرنِی، مِده، در سال ۱۶۳۵ نوشته شد و او در همین سال توسط ریشلیو انتخاب گشت تا دیدگاه جدیدی از نمایش‌نامه را به وجود آورد که بر فضیلت‌ها تأکید می‌کند و درباریان و اشراف‌زادگان را به نمایش می‌گذارد. او پس از مدتی، طی درگیری با ریشلیو در مورد نوشته‌هایش که از حدود تعیین شده توسط کاردینال خارج شده بودند، با او قطع رابطه کرده و به روآن بازمی‌گردد. او در سال ۱۶۳۶ مشهورترین تراژدی خود، سید را می‌نویسد که با استقبال بسیار مواجه شد ولی به علت عدم رعایت برخی از قوانین تراژدی کلاسیک مورد انتقاد شدید برخی همچون ریشلیو قرار گرفت.
نمایش‌نامه‌های کرنِی از سال ۱۶۵۰ به بعد با موفقیت کمتری روبه‌رو شدند زیرا نمایش‌نامه‌نویسان جدیدی از جمله ژان راسین و مولیر به سرعت دارای محبوبیت می‌شدند. پس از مدت کوتاهی ژان رسین برترین نمایش‌نامه‌نویس تئاتر فرانسوی شد و آثار او که برخلاف آثار کورنِی به موضوعاتی انسانی‌تر و کمتر قهرمانانه می‌پرداختند، با استقبال بیشتری روبه‌رو شدند. او سرانجام در سال ۱۶۷۴ با آخرین تراژدی‌اش، سورنا نوشتن را رها کرد و سرانجام در سال ۱۶۸۴ در منزلش در پاریس زندگی را ترک گفت.آثار کرنِی از نظر نوشتار غنی و از نظر موضوع متنوع هستند و ارزش‌ها و سؤال‌های اساسی دوره او را به نقش می‌کشند. قهرمانی، شرافت نفس، درستکاری و ارادهٔ شخصیت‌های اصلی، وضعیت دشوار آن‌ها برای انتخابی سرنوشت‌ساز میان دو عامل متفاوت و حیاتی (مثل مقابلهٔ عشق و شرافت و یا عشق و آزادی) و وسعت و عمق ادبی نمایش‌نامه‌های او از خصوصیات آثار او هستند که صفت کورنِلی را به نوشته‌های کورنِی و مقلدین سبک او داده است.
سبک کورنی اساساً کلاسیک است، ولی او برخلاف راسین چندان به رعایت قوانین تراژدی کلاسیک که (که عموماً توسط ارسطو معین شده بودند) پایبند نبود و تا حدودی به سبک باروک گرایش داشت. او با وجود انتقادات شدید هم‌دوره‌های خود، به خلق اثری پرشکوه ولو غیرحقیقی معتقد بود.

دانلود کتاب

دانلود کتاب هلن و سه نمایشنامه دیگر - اوریپید

 • بازدید: 9110
 • تاریخ: پنجشنبه، 19 دي ماه، 1392
 • موضوع: سینما


عنوان: هلن و سه نمایشنامه دیگر

نویسنده: اوریپید

مترجم: محمد سعیدی

تعداد صفحات: 345

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:  8.5 مگابایت


توضیحات:
اوی‌ریپیدس به خدایان همچون انسان‌هایی می‌نگرد که برای رسیدن به اهداف خویش به دروغ و فریبکاری دست می‌یازند، اما در پایان تمامی خدعه‌ها و نیرنگ‌هایشان برملا می‌گردد. وی ایزدان را موجوداتی پست و قابل نفرین می‌نمایاند. هیپولوتوس می‌گوید: «‌ای کاش نفرین آدمیان گریبانگر خدایان می‌شد!» خدایان علی‌رغم قدرت اساطیری خویش، برای رسیدن به هدف، به هر وسیله‌ای توسل می‌جویند. بدین ترتیب اوی‌ریپیدس ایشان را از قله خودکامگی افسانه‌ای تا به پایه موجودی فریبکار به زیر می‌کشد. حتی گناه آدمیان را نتیجه نیرنگ ایزدان می‌داند و این اعترافی است که از زبان آرتمیس باز گفته می‌شود: «هرگاه خدایان مقرر کنند، آدمیان ناگریز دست به گناه می‌زنند...!» اوی‌ریپیدس به فرد اراده بخشید و قدرت خدایان را که تعیین‌کننده سرنوشت انسان بود، تضعیف نموده تقدیر آدمی را به خود او وا می‌نهد و این عقیده را مطرح می‌کند که دست هیچ ذی‌شعوری در سرنوشت انسان دخیل نیست. وی نقش تقدیر را از زندگانی نفی کرده، عامل تصادف و اتفاق را سازنده تقدیر بشر می‌داند. همان‌گونه که بردگی را نه حکم طبیعی فرد، بلکه نتیجه تصادف می‌داند. همچنان که آخیلوس می‌گوید: « آه! زئوس، من چه می‌گویم ؟ می‌گویم که چشم تو بیدار است. یا از حماقت انسانهایی که باور می‌کنند خدایانی هم وجود دارند، حال آنکه تمامی جهان از تصادف و اتفاق انباشته است». بدین ترتیب اوی‌ریپیدس بر قدرت اساطیری خدایان خط بطلان می‌کشد و از زیان تسئوس، خرافات و غیبگویی را به باد تمسخر گرفته، تکیه بر آن را عملی دور از عقل می‌انگارد و برای تمامی رخدادها در پی دلایل عقلانی است و به عاملی به نام معجزه خدایان اعتقادی ندارد. اوی‌ریپیدس نویسنده‌ای آزاداندیش بوده و معتقد است اگر چه می‌توان زبان و قلم را به بند کشید، لیکن اندیشه را نمی‌توان در حصارها و باورها محصور کرد. هیپولوتوس می‌گوید: «زبانم سوگند خورده، اما ذهنم آزاد است».

دانلود کتاب

دانلود کتاب چای و دلسوزی - رابرت اندرسون

 • بازدید: 3880
 • تاریخ: پنجشنبه، 19 دي ماه، 1392
 • موضوع: سینما


عنوان: چای و دلسوزی

نویسنده: رابرت اندرسون

مترجم: محمود گودرزی

تعداد صفحات: 51

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 823 کیلوبایت


توضیحات:
نمايشنامه اي از رابرت وودراف اندرسون نمايشنامه نويس، فيلمنامه نويس و تهيه كننده تئاتر آمريكايي.

دانلود کتاب

دانلود کتاب تمام مردان شاه - رابرت راسن

 • بازدید: 2475
 • تاریخ: پنجشنبه، 19 دي ماه، 1392
 • موضوع: سینما

این کتاب به درخواست کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه حذف شد.

دانلود کتاب