Deprecated: Usage of short open tag مرجع دانلود کتاب
مرجع دانلود کتاب: دیوان اشعار

جستجو پیرامون این موضوع:    
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

دانلود کتاب دیوان وحشی بافقی - وحشی بافقی

 • بازدید: 26702
 • تاریخ: شنبه، 26 مرداد ماه، 1392
 • موضوع: شعر


عنوان: دیوان وحشی بافقی

نویسنده: وحشی بافقی

مترجم: -

تعداد صفحات: 39

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 940 کیلوبایت

 


توضیحات:
مولانا شمس‌الدین یا کمال‌الدین محمد وحشی‌بافقی یکی از شاعران نامدار سدهٔ دهم ایران است که در سال ۹۳۹ هجری قمری در شهر بافق چشم به جهان گشود. دوران زندگی او با پادشاهی شاه تهماسب صفوی و شاه اسماعیل دوم و شاه محمد خدابنده هم‌زمان بود. وی تحصیلات‌ مقدماتی‌ خود را در زادگاهش‌ سپری‌ نمود. وحشی‌ در جوانی‌ به‌ یزد رفت‌ و از دانشمندان‌ و سخنگویان‌ آن‌ شهر کسب‌ فیض‌ کرد و پس‌ از چند سال‌ به‌ کاشان‌ عزیمت‌ نمود و شغل‌ مکتب‌ داری‌ را برگزید. وی‌ پس‌ از روزگاری‌ اقامت‌ در کاشان‌ و سفر به‌ بندر هرمز و هندوستان‌، در اواسط عمر به‌ یزد بازگشت‌ و تا پایان‌ عمر ( سال ۹۹۱ هجری قمری) در این‌ شهر زندگی‌ کرد.
این‌ شاعر بزرگ‌ روزگار خود را با اندوه‌ و سختی‌ و تنگدستی‌ و تنهائی‌ گذراند و دراشعار زیبا و دلکش‌ او سوز و گداز این‌ سالهای‌ تنهایی‌ کاملا مشخص‌ است‌ . وی‌ غزلسرای‌ بزرگی‌ بود و در غزلیات‌ خود از عشقهای‌ نافرجام‌، زندگی‌ سخت‌ و مصائب‌ و مشکلات‌ خود یاد کرده‌ است‌. او از شاعران مکتب موسوم به وقوع است که حد واسط سبک عراق وهندی است وویژگیهای وحشی نمایانگر کلی ویژگیهای تمامی شعرای این سبک است.
کلیات وحشی متجاوز از نه هزار بیت و شامل قصیده، ترکیب بند و ترجیع بند، غزل، قطعه، رباعی و مثنوی است.

دانلود کتاب

دانلود کتاب دیوان محتشم کاشانی - محتشم کاشانی

 • بازدید: 16824
 • تاریخ: شنبه، 26 مرداد ماه، 1392
 • موضوع: شعر


عنوان: دیوان محتشم کاشانی

نویسنده: محتشم کاشانی

مترجم: -

تعداد صفحات: 422

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 3.48 مگابایت

 


توضیحات:
مُحتَشَم کاشانی (۹۰۵ ه.ق در کاشان - ۹۹۶ ه.ق در کاشان) شاعر پارسی‌گوی سدهٔ دهم هجری و هم‌دوره با پادشاهی شاه طهماسب یکم صفوی بود. شغل اصلی محتشم بزازی و شَعربافی بود و تمام عمر خود را در کاشان زیست.محتشم از پیروان مکتب وقوع و از مهمترین شاعران مرثیه‌سرای شیعه است. ترکیب‌بند «باز این چه شورش است که در خلق عالم است» معروف‌ترین مرثیه‌ برای کشتگان واقعه کربلا در ادبیات فارسی است.

دانلود کتاب

دانلود کتاب دیوان صبوری - صبوری

 • بازدید: 3541
 • تاریخ: شنبه، 26 مرداد ماه، 1392
 • موضوع: شعر


عنوان: دیوان صبوری

نویسنده: صبوری

مترجم: -

تعداد صفحات: 174

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 2.22 مگابایت

 


توضیحات:
صبوری شاعری گیلانی است که در انواع شعر از قصیده ، غزل ، ترجیع بند و مخمس طبع آزمایی کرده است.

دانلود کتاب

دانلود کتاب دیوان محی الدین ابن عربی - محی الدین ابن عربی

 • بازدید: 15998
 • تاریخ: شنبه، 26 مرداد ماه، 1392
 • موضوع: شعر


عنوان: دیوان محی الدین ابن عربی

نویسنده: محی الدین ابن عربی

مترجم: -

تعداد صفحات: 707

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 2 مگابایت

 


توضیحات:
ابوبکر محی‌الدین بن عربی که همگان او را واضع عرفان نظری می‌دانند به حق بزرگترین عارف اسلامی است که چهرة عرفان به وجه اکمل در آئینة پندار او رخ نمود و پولاد گرم آن به نحو اتمّ در دستان هنرمند وی به سردی گرائید. تلاشهای ابن‌عربی در تلفیق مبانی عقلی فلسفه با کشف و شهود عرفانی و در نظر گرفتن سیر تطورات فلسفه و عرفان در پهنة تاریخ در نقطه‌ای به ثمر نشست که ماهیت تابناک عرفان اسلامی چنین ضرورتی را در خود احساس می‌کرد...

دانلود کتاب

دانلود کتاب دیوان محمد جمال الدین اصفهانی - محمد جمال الدین اصفهانی

 • بازدید: 5607
 • تاریخ: شنبه، 26 مرداد ماه، 1392
 • موضوع: شعر


عنوان: دیوان محمد جمال الدین اصفهانی

نویسنده: محمد جمال الدین اصفهانی

مترجم: -

تعداد صفحات: 274

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 3.61 مگابایت

 


توضیحات:
محمد بن‌عبدالرزاق اصفهانی ملقب به جمال‎الدین در اوایل قرن ششم هجری در اصفهان زاده شد. خاندان جمال الدین از طبقه فضلا و شعرا نبوده اند و چنان‌که از اشعار وی و اشارات بعضی از تذکره نویسان مستفاد است او یا خاندانش به شغل زرگری می‌پرداخته‌اند و او از دکان رخت زی مدرسه آورد.استاد جمال‎الدین علاوه بر مراتب علمی و حکمت و شاعری در صنعت زرگری و نقاشی هم استاد بوده است.از اشعارش چنین برمی‎آید که دارای چهار فرزند بوده است، که از این چهار فرزند، کمال‎الدین اسماعیل، راه پدر را در پیش گرفت و در شاعری شهره شد.جمال الدین بر حسب معمول آن عصر در آداب عربی و به احتمال قوی در مبادی علوم و نیز در علوم شرعی رنج برده و در اشعار خود به دانستن آن‌ها می‌نازد و تاثیر اشعارعربی و فنون دینی در فکر او محسوس و روشن است.وفات استاد جمال‎الدین را سال 588 ﻫ . ق دانسته‎اند.

دانلود کتاب

دانلود کتاب دیوان حاج ملا هادی سبزواری - حاج ملا هادی سبزواری

 • بازدید: 13703
 • تاریخ: شنبه، 26 مرداد ماه، 1392
 • موضوع: شعر


عنوان: دیوان حاج ملا هادی سبزواری

نویسنده: حاج ملا هادی سبزواری

مترجم: -

تعداد صفحات: 78

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 780 کیلوبایت

 


توضیحات:
ملا هادی سبزواری (۱۲۱۲-۱۲۸۹ هجری قمری) دانشمند علوم اسلامی و فیلسوف معروف و شاعر ایرانی است. ملا هادی غزل‌های حکمی و عرفانی سروده‌است و در شعر «اسرار» تخلص می‌کرد.

دانلود کتاب

دانلود کتاب دیوان اشعار صفائی جندقی - میرزا احمد صفائی جندقی

 • بازدید: 5102
 • تاریخ: چهارشنبه، 23 مرداد ماه، 1392
 • موضوع: شعر


عنوان: دیوان اشعار صفائی جندقی

نویسنده: میرزا احمد صفائی جندقی

مترجم: -

تعداد صفحات: 647

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 3.34 مگابایت

 


توضیحات:
دیوان اشعار صفایی جندقی سروده میرزا احمد صفایی جندقی به کوشش سید علی آل‌داود تصحیح و توسط کتابخانه مجلس شورای اسلامی به چاپ رسیده است.احمد صفایی جندقی از شاعران غزل‌سرا و قطعه‌پرداز دوره قاجار است که از او دیوان اشعار مفصلی برجای مانده است، صفایی فرزند دوم یغمای جندقی است و به سبب اعتقاد راسخ مذهبی از سوی پدرش به عنوان متولی موقوفات او معین شده است.میرزا احمد صفایی (1236-1314ق) ازشاعران دوره قاجار،در زمینه های مختلف طبع آزمایی کرده است. دیوان او مشتمل بر اشعار گوناگون در قالب های مختلف است. نسخه های خطی دیوان اشعار وی متعدد است و مصحّح در وقت تصحیح و تدوین آن به تعدادی از نسخه ها دسترسی داشته است. دیوان اشعار کنونی صفایی بجز مقدّمه مصحح،مشتمل‌براین‌بخشهاست.غزلیات،مراثی،نوحه‌ها،قطعات،رباعیات،رباعیات‌انابیه،انابت‌نامه‌وترجیع‌بند.
هرچنداین‌کتاب،بخش عمده آثار صفایی را در بر می گیرد،لیکن مصحّح ،بخش های نسخ خطی صفایی از جمله قطعات ماده تاریخ را که در هجو صفایی مخالفان خود سروده شایسته درج در این مجموعه ندید،لیکن بخش های مراثی، نوحه ها و رباعیات وانابت نامه کامل است.نسخه های مرثیه (چاپ1315ق)امروزه بکلی نایاب و حکم نسخه خطی را دارد.مصحح پس از تفحص بسیار ،یک نسخه آن رادر مخزن کتاب های چاپ سنگی کتابخانه مجلس به دست آورد ، و از آن در مقابله اثر حاضر بهره برد.صفایی از شاعران پر سخن و هنر اصلی او در مرثیه‌سرایی، نوحه‌سرایی و قطعه‌پردازی است با اینکه بیش از 500 غزل سروده لیکن مراثی او اهمیت بیشتر دارد.

دانلود کتاب

دانلود کتاب دیوان سنایی - حکیم سنایی غزنوی

 • بازدید: 20367
 • تاریخ: سه شنبه، 24 ارديبهشت ماه، 1392
 • موضوع: شعر


عنوان: دیوان سنایی

نویسنده: حکیم سنایی غزنوی

مترجم: 

تعداد صفحات: 492

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:  2.74 مگابایت


توضیحات:
ابوالمجد مجدودبن آدم سنایی شاعر بلند آوازۀ قرن ششم در اوایل یا اواسط نیمۀ قرن پنجم در غزنه متولد شد. خانوادۀ او از نژاد بزرگان و آزادگان بودند و مانند بیشتر خراسانیان آن روزگار مذهب حنفی داشتند. سنایی علوم رایج زمان خود را در جوانی فراگرفت. او از فلسفه و نجوم، هیأت، حکمت، کلام، هندسه، موسیقی، علوم قرآنی چون تفسیر و حدیث، ریاضی وطب اطلاع داشت و گاه اصطلاحات این علوم را در شعر خود به کار می‌برد. غالب تذکره نویسان به او لقب حکیم داده اند و مولانا نیز از او با عنوان «حکیم غزنوی» یادکرده است. اما بنابر قول شفیعی کدکنی در کتاب تازیانه‌های سلوک"به کار بردن لفظ حکیم برای سنایی بیشتر در مفهوم «حکیم الهی» و «عارف» است و نه حکیم به معنای مصطلحی که در مورد فردوسی و ناصرخسرو به کار می‌برند.
در ابتدا سنایی طبق عادت آن زمان به دربار سلاطین روی آورد و به دستگاه غزنویان راه پیدا نمود. او در ابتدا به مداحی پرداخت تا اینکه یکباره شیدا شد و دست از جهان و جهانیان شست. سنایی چند سالی از دوران جوانی را در شهرهای بلخ و سرخس و هرات و نیشابور گذراند. می‌گویند در زمانی که در بلخ بود به کعبه رفت. بعد از اینکه از مکه بازگشت مدتی در بلخ ماند. در سال ۵۱۸ ه.ق به غزنین برگشت. یادگار پر ارزش سفرهایش مقداری از قصاید وی می‌باشد. بعد از بازگشت به غزنین می‌گویند که خانه‌ای نداشت و یکی از بزرگان غزنین بنام خواجه عمید احمدبن مسعود به او خانه‌ای بخشید و سنایی تا پایان عمر در غزنین در عزلت به سر برد. و در این ایام مثنوی حدیقةالحقیقه را نوشت. نصایح و اندرزهای حکیم سنایی دلاویز و پرتنوّع، شعرش روان و پرشور و خوش بیان، و خود او، در زمرهٔ پایه‌گذاران نخستین ادبیات منظوم عرفانی در زبان فارسی به‌شمارآمده است

دانلود کتاب

دانلود کتاب دیوان اشعار ملک الشعرای بهار

 • بازدید: 17810
 • تاریخ: پنجشنبه، 19 ارديبهشت ماه، 1392
 • موضوع: شعر


عنوان: دیوان اشعار ملک الشعرای بهار

نویسنده: ملک الشعرای بهار

مترجم: 

تعداد صفحات: 1219

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:  13.9 مگابایت


توضیحات:
آثار منثور و منظوم بهار متنوع است و انواع شعر سنتی و اشعار به زبان محلی، تصنیف و ترانه، مقاله‌ها و سخنرانیهای سیاسی و انتقادی، رساله‌های تحقیقی، نمایشنامه، اخوانیات و مکتوبات، تصحیح انتقادی متون، ترجمه‌های متون پهلوی، سبک‌شناسی نظم و نثر، دستورزبان، تاریخ احزاب، مقدمه بر کتابها و حواشی بر متون به خصوص شاهنامهٔ فردوسی را در برمی‌گیرد.
مهم‌ترین اثر بهار دیوان اشعار اوست که به اعتباری کارنامهٔ عمر او نیز به شمار می‌رود. این دیوان در زمان حیات او به چاپ نرسید. جلال متینی از بهار نقل می‌کند که می‌خواسته‌است سروده‌های خود را از صافی نقد بگذراند و منتخب دیوان خود را به چاپ برساند و از وزارت فرهنگ خواستار شده بود که دوتن آشنا با شعر و شاعری را برای پاک‌نویس اشعارش در اختیار او بگذارد، اما این تقاضا اجابت نشد.

دانلود کتاب

دانلود کتاب دیوان اشعار ناصر خسرو قبادیانی

 • بازدید: 18472
 • تاریخ: پنجشنبه، 19 ارديبهشت ماه، 1392
 • موضوع: شعر


عنوان: دیوان اشعار ناصر خسرو قبادیانی

نویسنده: ناصر خسرو قبادیانی

مترجم: 

تعداد صفحات: 422

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:  3.41 مگابایت


توضیحات:
ناصر خسرو (۳۹۴ - ۴۸۱ ه. ق) از شاعران بزرگ فارسی‌زبان، حکیم و جهانگرد ایرانی و از مبلغان مذهب اسماعیلی بود. وی بر اغلب علوم عقلی و نقلی زمان خود از قبیل فلسفهٔ یونانی و حساب و طب و موسیقی و نجوم و فلسفه و کلام تبحر داشت و در اشعار خویش به کرات از احاطه داشتن خود بر این علوم تأکید کرده‌است. ناصر خسرو به همراه حافظ و رودکی جزء سه شاعری است که کل قرآن را از برداشته‌است. وی در آثار خویش، از آیات قرآن برای اثبات عقاید خودش استفاده کرده‌است.
حکیم ناصرخسرو دارای تآلیفات زیادی بوده که برخی از آنها به مرور زمان نابود شده‌است و به دوران ما نرسیده‌اند. چنانچه خود در بارة تالیفات و تصنیفاتش گوید:
منگر بدین ضعیف تنم زانکه در سخن زین چرخ پر ستاره فزون است اثر مرا
این کتابها عبارت اند از:
۱ - دیوان اشعار به فارسی
۲ - دیوان اشعار عربی که در دست نیست. خود در مورد دو دیوان پارسی و عربی خویش گوید:
بخوان هر دو دیوان من تا ببینی یکی گشته با عنصری بحتری را
یا:
این فخر بس مرا که با هر دو زبان حکمت همی مرتب و دیوان کنم
۳ - جامع الحکمتین - رسالة است به نثر دری در بیان عقاید اسماعیلی.
۴ - خوان الاخوان - کتابی است به نثر دری در اخلاق و حکمت و موعظه.
۵ - زادالمسافرین - کتابی است در حکمت الهی بزبان دری.
۶ - گشایش و رهایش - رساله لیست به نثر دری شامل سی سوال و جواب آنها.
۷ - وجه دین - کتابیست به نثر دری در مسایل کلامی و باطن عبادات و احکام شریعت.
۸ - دلیل المتحرین - مفقود. (در بیان الادیان ابوالمعالی از آن نام برده شده‌است.)
۹ - بستان العقول - آنهم مفقود.
۱۰ - سفرنامه - کتابیست که خلص محتوای سفر هفت ساله اش را در بر دارد.
۱۱ - سعادت نامه - رساله ایست منظوم شامل سیصد بیت.
۱۲ - روشنایی نامه - این هم یک رساله منظوم است.
به غیر از اینها کتب و رسالات دیگری نیز منسوب به حکیم ناصرخسرو هستند که ازین قرارند:
اکسیر اعظم، قانون اعظم، دستور اعظم، کنزالحقایق، رسالة الندامه الی زادالقیامه و سرالاسرار.

دانلود کتاب

دیوان اشعار شاه نعمت الله ولی - شاه نعمت الله ولی

 • بازدید: 63836
 • تاریخ: سه شنبه، 8 اسفند ماه، 1391
 • موضوع: شعر


عنوان: دیوان اشعار شاه نعمت الله ولی

نویسنده: شاه نعمت الله ولی

مترجم: -

تعداد صفحات: 538

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 3.29 مگابایت


توضیحات:

شاه نعمت الله ولی از عرفای بزرگ و مفاخر فرهنگی ایران و قطب دراویش نعمت اللهی است که در تصوف مقامی بلند و شهرت جهانی داشته است. وی در یکی از اشعار خود پیشگویی هایی از دوران های مختلف داشته است.

دانلود کتاب