Deprecated: Usage of short open tag مرجع دانلود کتاب
مرجع دانلود کتاب: فرهنگ و هنر

جستجو پیرامون این موضوع:    
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

دانلود کتاب زن، هنر، قدرت - ليندا ناكلين

 • بازدید: 6914
 • تاریخ: شنبه، 6 ارديبهشت ماه، 1393
 • موضوع: نقد و بررسی


عنوان:  زن، هنر، قدرت

نویسنده: ليندا ناكلين

مترجم: سميه رشوند، محدثه زارع، ايمان گنجي، كيوان مهتدي، گلنار
نريماني، سياوش واعظي

تعداد صفحات: 177

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 6.15 مگابایت


توضیحات:
 
براي چندين دهه، فضاي نقد و بررسي آثار هنري در ايران تحت سلطه ي فرماليسمِ شل و وارفت هاي بوده است كه مبناي خود را نه تعريف دقيقي از فرم گذاشته است و نه حتي متون دست اول از كار نقادان فرماليست. اين سلطه در دهه ي هفتاد و هشتاد با ورود پست مدرنيسم به بازار آزاد فرهنگي ما كمي در هم شكست؛ اما دست برقضا اين دو خصمِ ظاهري به سنتزي غريب دست يافتند و نقد پست مدرنيستي فرماليستي رواج يافت؛ چيزي كه در بهترين حالت به سمبوليسماي منحط تنه ميزد. از كارگاه هاي نقدهنري گالري هاي باپرستيژ گرفته تا برنامه هاي سينما ماوراء، همه شاهدي بوده اند بر حضور جدي اين نقد در فضاي فرهنگ. بااين حال چند سال اخيرجوانان لجوجي هم سربرآوردند كه با خواندن و ترجمه ي متونِ دست كشانده اند و لحظه ها يا « فرهنگي » اول شكافي را به ميانه ي اين فضاي جرقه هايي از تفكر را موجب شد هاند؛ جرقه هايي كه بي شك از كهكشان مسلط فرهنگي دوامِ بيشتري در آسمان تاريخِ ايران خواهند داشت.ناكلين كسي است كه متدولوژي نقدش مي تواند به واقع راهشگاي نقد آثار هنري و فرهنگي در ايران باشد و براي همه ي آناني كه اشتياقي به هنر دارند، نوعي ابزارِ مواجهه در اختيار بگذارد. وي به آن دسته از منتقداني تعلق دارد كه بر خلاف فمينيست هاي طبقه متوسطي، با قاطعيت از تجاريسازيِ بدنِ برهنهي زن انتقاد مي كند و درعين حال، به برجسته كردن گفتارِ زنانه در هنر مي پردازد. درهرحال، مقال هي«؟ چرا هيچ هنرمند زن بزرگي وجود نداشته است » ، معروفش حيطه ي نقد هنري جريان ساز و تأثيرگذار بوده است. به علاوه، ناكلين در مقام كسي كه احتمالاً وامدارِ آلتوسر و فوكو است، بازي هاي پنهاني ايدئولوژي جنسيت محور غربي را  كه گاه با نگاه شرق شناسانه ي آنها به جهان سوم گره مي خورد  فاش مي سازد و به امور رويت پذيري مي پردازد كه در كنار امور گفتارپذير، يكي از دو عنصر برسازنده ي چينه هاي دانش از منظر فوكو است؛ و اين امور رويت پذير چيزي نيستند به جز تصاويرِ هنرهاي بصري: نقاشي و عكس. كتابِ پي شِرو ترجمه ي گزيده ي مقالات ناكلين در كتابي به همين نام  است؛ اما دو تفاوت جزيي  دارد. نخست آنكه دو مقاله از كتاباصلي به دلايلي منطقي حذف شد هاند و دوم آنكه ب هجاي اين دو مقاله، اتوبيوگرافي ناكلين در انتهاي كتاب و در مقامِ موخره آمده است.

دانلود کتاب

دانلود کتاب نقاشیهای برگزیده ی استاد محمود فرشچیان - محمود فرشچیان

 • بازدید: 19914
 • تاریخ: شنبه، 11 آبان ماه، 1392
 • موضوع: هنر


عنوان: نقاشیهای برگزیده ی استاد محمود فرشچیان

نویسنده: محمود فرشچیان

مترجم: -

تعداد صفحات: 53

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 20.40 مگابایت

 


توضیحات:
محمود فرشچیان غزل سرای نگارگری ایرانی و استاد برجسته نقاشی ایرانی است، هر کدام از تابلوهایش،گویی شعری هستند؛که با جان آدمی سخن می گویند. پدر فرشچیان که نماینده فرش اصفهان بود با دیدن استعداد فرزندش، وی را به کارگاه نقاشی استاد حاج میرزا آقا امامی برد. فرشچیان پس از آموزش نزد استاد امامی و بهادری و دانش‌آموختگی از مدرسه هنرهای زیبای اصفهان، برای گذراندن دوره هنرستان هنرهای زیبا به اروپا سفر کرد و چندین سال به مطالعهٔ آثار هنرمندان غربی در موزه‌ها پرداخت. بنا بر گفته وی در موزه‌های اروپا، اول کسی بود که وارد موزه می‌شد با بسته‌ای از کتاب و قلم، و در نهایت آخر از همه، خود او بود که از موزه خارج می‌شد.
پس از بازگشت به ایران، فرشچیان کار خود را در اداره کل هنرهای زیبای تهران آغاز کرد و به مدیریت اداره ملی و استادی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزیده شد. محمود فرشچیان، هم اکنون در نیوجرسی آمریکا ساکن است و سفرهای دوره‌ای و فصلی به ایران دارد.

دانلود کتاب

دانلود کتاب نقاشی و کارت پستالهای صادق هدایت - صادق هدایت

 • بازدید: 7786
 • تاریخ: شنبه، 11 آبان ماه، 1392
 • موضوع: هنر


عنوان: نقاشی و کارت پستالهای صادق هدایت

نویسنده: صادق هدایت (گردآورنده: جهانگیر هدایت)

مترجم: -

تعداد صفحات: 26

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 6.48 مگابایتتوضیحات:
صادق هدایت (متولد: ۲7 بهمن ۱۲۸۱ برابر با ۱۷ فوریه ۱۹۰۳ در تهران، مرگ: (خودکشی با گاز) ۱۹ فروردین ۱۳۳۰ برابر با ۹ آوریل ۱۹۵۱ در آپارتمان اجاره‌ای مکرر، خیابان شامپیونه، پاریس) نویسنده، مترجم و روشنفکر ایرانی است.هدایت از پیشگامان داستان‌نویسی نوین ایران و روشنفکری برجسته بود. بسیاری از محققان، رمانِ «بوف کور» او را، مشهورترین و درخشان‌ترین اثر ادبیات داستانی معاصر ایران دانسته‌اند. هرچند شهرت عام هدایت نویسندگی است، اما آثاری از نویسندگانی بزرگ را نظیر ژان پل سارتر، فرانتس کافکا و آنتون چخوف نیز ترجمه کرده‌است. حجم آثار و مقالات نوشته شده دربارهٔ نوشته‌ها، نوع زندگی و خودکشی صادق هدایت بیان‌گر تأثیر ژرف او بر جریان روشنفکری ایران است.صادق هدایت در ۱۹ فروردین سال ۱۳۳۰ در پاریس خودکشی کرد. آرامگاه وی در گورستان پرلاشز، قطعه ۸۵، در پاریس واقع است.

دانلود کتاب

دانلود کتاب نقاشی های مرتضی کاتوزیان - مرتضی کاتوزیان

 • بازدید: 8346
 • تاریخ: شنبه، 11 آبان ماه، 1392
 • موضوع: هنر


عنوان: نقاشی های مرتضی کاتوزیان

نویسنده: مرتضی کاتوزیان

مترجم: -

تعداد صفحات: 21

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 5.8 مگابایت

 


توضیحات:
در 11 تيرماه 1322 در خانواده اي متوسط و هنر دوست در تهران به دنيا آمد. از کودکي عاشق نقاشي بود و تمام اوقات او بدون مربي صرف فراگيري اين هنر مي شد. در سال 1339 به طور حرفه اي به کارگرافيک و نقاشي روي آورد .در زمينه گرافيک تعداد بسياري پوستر ،آرم ، جلد کتاب و بروشور ساخت .سال 1353 مسئوليت برگزاري نمايشگاه بين المللي گرافيک تهران با عنوان گرسنگان آفريقا توسط سازمان جهاني را قبول و به شکل آبرومندانه اي به انجام رساند و برنده جايزه پوستر همبستگي شد. روز چهارشنبه 29 خرداد ماه ازطرف سازمان يونسکو به پاس فعاليتهاي 50 ساله اش در زمينه نقاشي و 30 سال تعليم مخلصانه به جوانان ايراني طي مراسم باشکوهي مفتخر به دريافت لوح تقدير اين سازمان شد .تاکنون 4 جلد کتاب از آثار نقاشي مرتضي کاتوزيان به چاپ رسيده و تعداد زيادي ازآثار او به صورت پوستر ارائه شده است. 5عدد از آثار اين نقاش در موزه هنرهاي معاصر تهران و تعداد زيادي در کلکسيون مجموعه داران ايراني و خارجي در کشورهاي مختلف نگهداري مي شود. در دوران جواني ساعات فراغت خود را به ورزش مي گذراند. در سال 1349براي اولين بار در ايران صاحب کمربند سياه کاراته شد. طي ساليان بعد شاگردان لايقي در اين زمينه تربيت کرد. اکنون با کمربند سياه دان 7 از پيش کسوتان اين ورزش محسوب ميشود.

دانلود کتاب

دانلود کتاب رنگ - مسیب استوار

 • بازدید: 10410
 • تاریخ: شنبه، 11 آبان ماه، 1392
 • موضوع: هنر


عنوان: رنگ

نویسنده: مسیب استوار

مترجم: -

تعداد صفحات: 96

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 1.8 مگابایت

 


توضیحات:
از متن آغازین کتاب:
گستره مفهوم و سرآغاز موجودیت رنگ ژرفایی عمیق دارد آنچنان که متن علمی واحدی نمی توان در خصوص آن ایراد کرد. در مفهوم و بیان کلی رنگ در ایران کتاب خاصی به تالیف نرسیده و تنها می توان به تعدادی مقاله فارسی بسنده کرد. از این رو بر آن شدم تا بتوانم مفهومی ظریف از بنیان رنگ و درک شناختی آن را جمع آوری و تدوین کنم. از سال ۱۳۷۹ فعالیت خود را در زمینه طراحی و گرافیک در شیراز آغاز کردم و پس از فعالیت در شرکت های مختلف و کسب اندک تجربه ای در سال ۱۳۸۴ به عضویت انجمن گرافیک ایران و شبکه طراحان گرافیک ایران در آمدم. پس از آن در سال ۱۳۸۹ منتخب در زمینه طراحی پوستر هفتمین فستیوال منطقه ای مالزی و در سال ۱۳۹۰ منتخب در زمینه طراحی پوستر جشنواره دوسالانه گرافیک نخجوان گردیدم . در سال ۱۳۹۱ به بعنوان عضو مستقل در آمدم و سپس در همان سال (IAA) برترین انجمن بین المللی گرافیک و تبلیغات نیویورک در بخش طراحی بسته بندی جشنواره بین المللی – های برند – کشور چین موفق به کسب مقام سوم گردیدم.

دانلود کتاب

دانلود کتاب نقاشیهای آدولف مِنزل - آدولف مِنزل

 • بازدید: 6762
 • تاریخ: شنبه، 11 آبان ماه، 1392
 • موضوع: هنر


عنوان: نقاشیهای آدولف مِنزل

نویسنده: آدولف مِنزل

مترجم: -

تعداد صفحات: 32

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 897 کیلوبایتتوضیحات:
آدولف منزل نقاش مشهور آلمانی در قرن نوزدهم میلادی است.کتاب مصور حاضر حاوی برخی از معروفترین آثار وی می باشد.

دانلود کتاب

دانلود کتاب نقاشی پرتره - والنتین سرُو

 • بازدید: 6458
 • تاریخ: شنبه، 11 آبان ماه، 1392
 • موضوع: هنر


عنوان: نقاشی پرتره

نویسنده: والنتین سرُو

مترجم: -

تعداد صفحات: 38

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 865 کیلوبایت

 


توضیحات:
والنتین سرو نقاش روسی متولد 1865 در سن پترزبورگ بود . وی در سال 1887 با الگا تریبنیکوا ازدواج کرد و چهره همسرش و فرزندانش در بسیاری از آثار وی دیده می شود. او یکی از بزرگترین نقاشان روسی  قرن نوزدهم می باشد.

دانلود کتاب

دانلود کتاب نقاشی پرتره - ایلیا رپین

 • بازدید: 9519
 • تاریخ: شنبه، 11 آبان ماه، 1392
 • موضوع: هنر


عنوان: نقاشی پرتره

نویسنده: ایلیا رپین

مترجم: -

تعداد صفحات: 37

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 767 کیلوبایت

 


توضیحات:
ایلیا یفیمویچ رپین (به انگلیسی: Ilya Yefimovich Repin)‏، ‏ (۵ آگوست ۱۸۴۴ - ۲۹ سپتامبر ۱۹۳۰)، نقاش برجسته روسی در سبک رئالیسم بود که از او آثار جالب توجهی به یادگار مانده‌است.یکی از محبوب ترین تابلوهای او «ترانه ی قایقرانان ولگا» ست.او در سال ۱۸۴۴ در اوکراین در خانواده ای فقیر به دنیا آمد. در نوجوانی از راه چهره نگاری امرار معاش می کرد و در ۲۰ سالگی به آکادمی سن پترزبورگ راه یافت. ایلیا یفیموویچ در ۳۰ سالگی به اروپا رفت و سه سال به مطالعه ی آثار هنرمندان اروپایی پرداخت.در ۷۳ سالگی، پس از انقلاب روسیه، کشورش را ترک کرد و دیگر فرصت بازگشت به وطن را نیافت. رپین در سال ۱۹۳۰ در غربت درگذشت.

دانلود کتاب

دانلود کتاب نقاشی پرتره - ایوان کرامسکوی

 • بازدید: 4159
 • تاریخ: شنبه، 11 آبان ماه، 1392
 • موضوع: هنر


عنوان: نقاشی پرتره

نویسنده: ایوان کرامسکوی

مترجم: -

تعداد صفحات: 37

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 771 کیلوبایت

 


توضیحات:
ایوان کرامسکوی نقاش روسی که اغلب  آثارش به سبک رئالیسم می باشد .تابلوی مسیح در بیابان از مشهورترین آثار این هنرمند برجسته است.

دانلود کتاب

دانلود کتاب صد و یک چهره - والتر تی.فاستر

 • بازدید: 8040
 • تاریخ: شنبه، 11 آبان ماه، 1392
 • موضوع: هنر


عنوان: صد و یک چهره

نویسنده: والتر تی.فاستر

مترجم: محسن کرامتی

تعداد صفحات: 40

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 1.86 مگابایت

 


توضیحات:
این کتاب در سال ۱۳۶۲ تحت عنوان ” صد و یک چهره ” توسط آقای محسن کرامتی ترجمه و وارد بازار کتاب ایران شد. در این کتاب شما به صورت کاملا عملی و از ابتدا با طراحی چهره انسان آشنا خواهید شد. در نقاشی چهره انسان، دهان، چشم، بینی و گوشها الفبای طراحی صورت هستند و کتاب صد و یک چهره بهترین راهنمای تصویری برای علاقه مندان هنر نقاشی است.

دانلود کتاب

دانلود کتاب الفبای شهروند خوب - برتراند راسل

 • بازدید: 9333
 • تاریخ: پنجشنبه، 12 ارديبهشت ماه، 1392
 • موضوع: عرفان


عنوان: الفبای شهروند خوب

نویسنده: برتراند راسل

مترجم: فرهاد ابراهیمی

تعداد صفحات: 28

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:  3.25 مگابایت


توضیحات:
این کتاب، وصله‌ای است، برای پوشش جای خالی‌ای که مدت‌ها مایه رسوایی سیستم آموزش و پرورش ما بوده است. آنانی که بیش‌ترین تجربه را در آغازین گام‌های فرآیند آموزش داشته‌اند در موارد خیلی زیادی ناچار به این نتیجه رسیده‌‌اند که، خیلی از سختی‌های نالازم و بسیاری از هزینه‌های قابل پیشگیری در ساعت‌های مدرسه به این خاطر است که الفبا، که دروازه ورود به‌همه دانش‌هاست، به اندازه کافی برای افکار نابالغی که از بد شانسی مخاطب ما هستند جذاب نشده. ما مطمئن هستیم و امیدواریم، این کتاب که بخش کوچکی از این گستره بوده، و کم‌ادعا در اهدافش می‌باشد، دقیقاً مانند بحران خطرناک کنونی در نخستین گام‌ها، برای راهنمایی افکار خام لازم است....

دانلود کتاب