مرجع دانلود کتاب: فلسفه شرق

جستجو پیرامون این موضوع:    
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

دانلود کتاب روشنفکران رذل و مفتش بزرگ - داریوش مهرجویی

 • بازدید: 14799
 • تاریخ: چهارشنبه، 27 شهريور ماه، 1392
 • موضوع: عرفان


عنوان: روشنفکران رذل و مفتش بزرگ

نویسنده: داریوش مهرجویی

مترجم: -

تعداد صفحات: 128

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 3 مگابایت

 


توضیحات:
همه مان با نام داریوش مهرجویی آشناییم ولی او را به عنوان یک فیلمساز می شناسیم. فیلمسازی که می توان او را جزو 5 کارگردان بزرگ تاریخ سینمای ایران لقب داد.مهرجویی البته دغدغه های دیگری نیز دارد،او که دانش آموخته ی فلسفه از دانشگاه UCLA است،حرفهای ارزشمندی نیز در زمینه ی اندیشه و فلسفه و ادبیات دارد،و همین عمق و جامعیت اوست که به فیلم هایش نیز عمق می بخشد و فیلم هایش را از فیلم های سطحی و روز جدا می کند.تا جایی که شاهکارش هامون در نظرسنجی میان منتقدان سینمایی،در مجله ی فیلم،برترین فیلم تاریخ سینمای ایران لقب گرفت. از دیگر ویژگی های نگاه مهرجویی،تاثیر پذیری او از دوست اندیشمندش داریوش شایگان است،که چه در فیلم ها و چه در کتاب هایش می توان این تاثیر پذیری را دید.کتاب «روشنفکران رذل و مفتش بزرگ» پایان نامه فلسفه ی او در دانشگاه UCLA می باشد.

دانلود کتاب

دانلود کتاب پایان تاریخ، سقوط غرب و آغاز عصر سوم - مسعود رضوی

 • بازدید: 6047
 • تاریخ: چهارشنبه، 27 شهريور ماه، 1392
 • موضوع: عرفان


عنوان: پایان تاریخ، سقوط غرب و آغاز عصر سوم

نویسنده: مسعود رضوی

مترجم: -

تعداد صفحات: 189

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 1.37 مگابایت

 


توضیحات:
اکنون انسان محدود و محصور مانده است در این چهار دیواره دهکده و در این «بن بست جهانی». پس از نفی متافیزیک و «مرگ خدا» انسان به وضوح خود را کشنده خدا دریافت و آن را بر خود پذیرفت، که خود خدا شود و بر جای او بنشیند. او در این دهکده جهانی و اضمحلال حیات معنوی، به ضرورت تکنولوژی و خلاقیت و نبوغ هنری، متافیزیکی فراخور این جهان بی خدا را ابداع، و حیاتی جدید و پویا و تداومی بی پایان در این «پایان» و گردونه دوار ایجاد می‌نماید.

دانلود کتاب

دانلود کتاب پرتو نامه ی شیخ اشراق - شیخ اشراق

 • بازدید: 12969
 • تاریخ: چهارشنبه، 27 شهريور ماه، 1392
 • موضوع: عرفان


عنوان: پرتو نامه ی شیخ اشراق

نویسنده: شیخ اشراق

مترجم: -

تعداد صفحات: 56

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 905 کیلوبایت

 


توضیحات:
شهاب الدین یحیی ابن حبش بن امیرک ابوالفتوح سهروردی، ملقب به شهاب‌الدین و شیخ اشراق و شیخ مقتول (۵۴۹ - ۵۸۷ ق / ۱۱۵۴ - ۱۱۹۱ م) فیلسوف نامدار ایرانی بوده‌است. سهروردی کسی است که مکتب فلسفی اشراق را بوجود آورد که بعد از مرگش وسعت یافت. او نظریه خود را در اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم ارائه کرد.سهروردی را رهبر افلاطونیان جهان اسلام لقب داده‌اند.

دانلود کتاب

دانلود کتاب منتخب اخلاق ناصری - جلال همایی

 • بازدید: 13662
 • تاریخ: چهارشنبه، 27 شهريور ماه، 1392
 • موضوع: عرفان


عنوان: منتخب اخلاق ناصری

نویسنده: جلال همایی

مترجم: -

تعداد صفحات: 214

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 1.68 مگابایت

 


توضیحات:
اَخْلاق‌ِ ناصِری یکی از مهم‌ترین رساله‌های حکمت عملی در دوره اسلامی است که خواجه نصیر طوسی در سال ۶۳۳ هجری قمری نوشتن آن را به پایان رساند. همچنین این کتاب از مشهورترین نوشته‌های خواجه نصیر، یکی از دو کتاب نوشته شده بنا به دستور حاکم شیعه (به همراه اخلاق جلالی) در باب حکمت عملی و نخستین اثر فارسی زبان مهم در باب مذکور است که مطالب آن مبتنی بر تلفیق دیدگاه فلسفی و علمی یونان و دیدگاه اسلامی درباره انسان، خانواده و جامعه است. اخلاق ناصری در باب اخلاق فردی، تدبیر منزل (رفتار در محیط خانه و اداره زندگی) و سیاست مدن (به تعبیر امروزی علوم سیاسی) نگاشته شده‌است. باب اول آن، خلاصه‌ای از رساله عربی تهذیب‌الاخلاق یا الطّهارة اثر ابن مسکویه است.

دانلود کتاب

دانلود کتاب شهد آموزش - آ.چ. بهاگتی و دانتا سوامی پرابهوپادا

 • بازدید: 7240
 • تاریخ: چهارشنبه، 27 شهريور ماه، 1392
 • موضوع: عرفان


عنوان: شهد آموزش

نویسنده: آ.چ. بهاگتی و دانتا سوامی پرابهوپادا

مترجم: -

تعداد صفحات: 92

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 1.21 کیلوبایت

 


توضیحات:
بنيان گذار انجمن بين المللي كريشنا آگاهي این کتاب را در توضیح مبانی فلسفه شرق و هندویی نگاشته است.

دانلود کتاب

دانلود کتاب فلسفه ی دین - دکتر احمد بهشتی

 • بازدید: 9128
 • تاریخ: سه شنبه، 5 شهريور ماه، 1392
 • موضوع: عرفان


عنوان: فلسفه ی دین

نویسنده: دکتر احمد بهشتی

مترجم: -

تعداد صفحات: 332

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 5.38 مگابایت

 


توضیحات:
فلسفه دین شاخه‌ای از فلسفه مشتمل بر همه مباحث فلسفی‌است که بن‌مایه آن‌ها پرسش‌هایی‌است که از دین سرچشمه می‌گیرد. فلسفه دین، ارزیابی مفاهیم و باورهای بنیادین سنت‌های دینی ویژهٔ جوامع مختلف است. موضوعات اصلی فلسفه دین، استدلال پیرامون طبیعت، وجود یا عدم وجود خدا، زبان دین، معجزه، دعا، مسئله شر، صفات خدا، پلورالیسم دینی، معرفت‌شناسی دینی و رابطه بین دین و دیگر نظام‌های ارزشی مانند اخلاق و علم تجربی است. فلسفه دین با فلسفه دینی متفاوت است؛ فلسفه دینی فکر فلسفی‌است که توسط دین هدایت می‌شود که نمونه‌هایی از آن را می‌توان در فلسفه مسیحی یا فلسفه اسلامی جست‌وجو کرد، اما فلسفه دین تبیین عقلانی ماهیت دین به خودی خود است، بنابراین برای مطالعهٔ فلسفه دین نیازی به باورمندی به ادیان وجود ندارد...

دانلود کتاب

دانلود کتاب الفهرست - محمد بن اسحاق بن ندیم

 • بازدید: 14659
 • تاریخ: دوشنبه، 4 شهريور ماه، 1392
 • موضوع: عرفان


عنوان: الفهرست

نویسنده: محمد بن اسحاق بن ندیم

مترجم: محمد رضا تجدد

تعداد صفحات: 883

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 34.72 مگابایت

 


توضیحات:
کتابِ الفهرست، نوشتهٔ محمد ابن اسحاق ابن ندیم می‌باشد. این کتاب در ۳۷۷ ه. ق. به اتمام رسیده است. کتاب مزبورحاوی اطلاعاتِ مبسوطی است راجع به کتب و خطوطِ دورهٔ ساسانی. همچنین کتابِ ذکر شده منبع بسیار مناسبی در مورد مانی و آیین مانی می‌باشد، بخش مربوط به آیین مانی را دکتر ابوالقاسمی در کتابی جداگانه ترجمه کرده است.این کتاب نه تنها به مثابۀ دانشنامه ای است که تاریخ فرهنگ، ادبیات و مذهب را از ادوار قبل از اسلام تا عصر نویسنده (سدۀ 4ق) به شکل بدیعی به تصویر می کشد، بلکه خصوصیات کتاب شناسی نیز دارد و چنانکه از مقدمۀ کوتاه آن بر می آید ابن ندیم مصمم بوده است؛ تا فهرستی از کلیۀ آثاری که به زبان عربی توسط نویسندگان عرب و غیرعرب تألیف شده بوده، با تراجم مؤلفان آنها به دست دهد، اما مطالعۀ الفهرست نشان می دهد که محتوای این کتاب گسترده تر از آن است که مؤلف خود در مقدمه وعده داده است.

دانلود کتاب

دانلود کتاب تمهیدات - عین القضات همدانی

 • بازدید: 27082
 • تاریخ: پنجشنبه، 12 ارديبهشت ماه، 1392
 • موضوع: عرفان


عنوان: تمهیدات

نویسنده: عین القضات همدانی

مترجم: 

تعداد صفحات: 97

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 961 کیلوبایت


توضیحات:
تمهیدات ، اثری مهم در عرفان و اصول طریقت ، به فارسی ، از عین القضاة همدانی (متوفی 525).
تمهیدات اطلاعات فراوانی در بارة مباحث عرفانی و بسیاری از صوفیان در اختیار ما قرار می دهد که اگر این کتاب نبود نام و اقوال آن صوفیان ناشناخته می ماند، از این حیث یکی از آثار مهم عرفان اسلامی و ایرانی پیش از ابن عربی به شمار می رود که بیش از هشتصد سال مورد مطالعه و مداقة اهل تصوف در ایران و هند و دیگر نواحی جنوب آسیا بوده است.
عین القضاة در این اثر مطالب پیچیده و مشکل عرفانی را با مثالهای ساده توضیح داده و از اشعار فارسی و عربی و تشبیهات و تمثیلات بسیاری استفاده کرده است . همچنین تقریباً بعد از هر چند جمله ، آیاتی از قرآن و روایاتی از پیامبر اکرم آورده است .

دانلود کتاب

دانلود کتاب آمیزش افق ها - داریوش شایگان

 • بازدید: 11624
 • تاریخ: پنجشنبه، 12 ارديبهشت ماه، 1392
 • موضوع: عرفان


عنوان: آمیزش افق ها

نویسنده: داریوش شایگان

مترجم: 

تعداد صفحات: 120

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:  4.01 مگابایت


توضیحات:
منتخباتی از آثار داریوش شایگان با گزینش و تدوین محمد منصور هاشمی
داریوش شایگان یکی از برجسته ترین متفکران حال و حاضر ایران است،که علاوه بر درون کشور در آنسوی مرزها نیز چهره ی شناخته شده ای است.شایگان در طول قریب به نیم قرن حضور فعال در عرصه فرهنگی این سرزمین پا به پای تحولات آن حرکت کرده و مسائلی را مطرح نموده که اکنون می توانیم بگوییم مسائل زمانه ی جامعه ی ایرانی بوده است. جامعه ای که در گذار از جهان سنتی به مدرن ناچار به دست و پنجه نرم کردن با مسائلی بوده است. هر متفکر صاحبنظری در این سرزمین کوشیده است به نحوی به این مسائل پاسخ،و اگر بخواهیم این متفکران را نام ببریم شایگان کسی است که در یکی از قله های آن قرار می گیرد.
انتشار گزیده یا گزیده هایی از آثار متفکران هر سرزمین،در دنیا کاری است شناخته شده و متداول.این کار در واقع حوزه ی مخاطبان آثار آن متفکر را وسیعتر می کند،و امکان آشنایی بیشتر با او را فراهم. چرا که در دنیای کنونی هر کسی حاضر نیست از متفکری چندین جلد از آثارش را بخواند! ولی اگر در کتابی این آثار گزیده شده باشند،افراد بسیاری مشتاقند و وقت می گذارند که آن را بخوانند.

دانلود کتاب

دانلود کتاب لوایح - عین القضات همدانی

 • بازدید: 16443
 • تاریخ: پنجشنبه، 12 ارديبهشت ماه، 1392
 • موضوع: عرفان


عنوان: لوایح

نویسنده: عین القضات همدانی

مترجم: 

تعداد صفحات: 61

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 590 کیلوبایت


توضیحات:
عین القضات همدانی با نام کامل عبدالله بن محمد بن علی میانجی همدانی (همدان ۵۲۵-۴۹۲ هجری قمری) حکیم، نویسنده، شاعر، مفسر قرآن، محدث و فقیه بود. او به زبان‌های فارسی، عربی و پهلوی میانه آشنایی داشت و در عین حال در عرفان و تصوف در بالاترین جایگاه قرار داشته‌است.
وی در واپسین سال های قرن پنجم هجری د یک خانواده شافعی مذهب در همدان به دنیا آمد. نیاکان او از اهالی میانه بودند؛ به این جهت او را «میانجی» و به سبب موطنش «همدانی» می خوانند. عین القضات در آغاز جوانی نزد استادان بزرگی چون حکیم خیام نیشابوری، شیخ احمد غزالی و شیخ محمد حمویه زانوی تلمذ به زمین زد و آنچنان در دانش ها و کمالات عصرخود، سرآمد شد که احمد غزالی او را «قره العین» نامید. عین القضات در سخنانش از احمد غزالی و محمدحمویه بسیار یاد کرده است وبه ویژه مصاحبت بیست روزه خود را با احمد غزالی در همدان، از عوامل توجه نهایی خود به کمالات دانسته است. هم چنین وی را به سبب کثرت مطالعه، غور و تعمق در آثار محمدغزالی می توان شاگرد بی واسطه او دانست. عین القضات در کلام، حکمت، عرفان و ادب پارسی و عربی تبحر فراوان داشت و بیشترین اندوخته علمی خویش را از طریق مطالعات شخصی و خصوصی گرد آورد. ریاضیات، علوم ادبی، فقه و حدیث، کلام، فلسفه و تصوف از دیگر معارفی است که در آثارش جلوه گر است.
رساله لوایح:
در بیان آرای صوفیانه است که در نگارش آن به سوانح 13 احمد غزالی نظر داشته است. اما در این رساله شاگرد از استاد پیشتر می رود و در فصول و کیفیت بیان مطالب و شرح دقایق نسبت به سوانح برتر و ممتاز است.

دانلود کتاب

قصه های شیخ اشراق - شهاب الدین یحیی سهروردی

 • بازدید: 18855
 • تاریخ: سه شنبه، 6 فروردين ماه، 1392
 • موضوع: عرفان


عنوان: قصه های شیخ اشراق

نویسنده: شهاب الدین یحیی سهروردی

مترجم: -

تعداد صفحات: 75

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 3.64 مگابایت

 


توضیحات:
شهاب الدین یحیی ابن حبش بن امیرک ابوالفتوح سهروردی، ملقب به شهاب‌الدین و شیخ اشراق و شیخ مقتول (۵۴۹ - ۵۸۷ ق / ۱۱۵۴ - ۱۱۹۱ م) فیلسوف نامدار ایرانی بوده‌است.سهروردی کسی است که مکتب فلسفی اشراق را بوجود آورد که بعد از مرگش وسعت یافت. او نظریه خود را در اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم ارائه کرد.سهروردی را رهبر افلاطونیان جهان اسلام لقب داده‌اند.

دانلود کتاب