مرجع دانلود کتاب: سفرنامه

جستجو پیرامون این موضوع:    
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

دانلود کتاب خسی در میقات - جلال آل احمد

 • بازدید: 20259
 • تاریخ: چهارشنبه، 15 آبان ماه، 1392
 • موضوع: ادبیات

عنوان: خسی در میقات

نویسنده: جلال آل احمد

مترجم: -

تعداد صفحات: 172

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 4.9 مگابایت

 


توضیحات:
خسی در میقات" یکی از معروفتزین سفرنامه های معاصر حج است که جلال آل احمد در سال 1343 و در سن 41 سالگی طی سفر حج نوشته است. شاید اولین ویژگی "خسی در میقات" که به ذهن می رسد، موقعیت ویژه ای است که نویسنده در آن پا به چنین سفری گذاشته و به موجب آن این سفر می تواند فصل تازه ای از حیات نویسنده محسوب شود. به عبارت دیگر این سفر برای آل احمد یک سفر معمولی نیست. آل احمدی که به این سفر می رود، همانست که روزی پیوستن به حزب توده را تجربه کرده؛ آل احمدی که گریز از خانوادۀ مذهبی خود را و بی نمازی را و انتشار کتاب در اعتراض به سنت های دینی را تجربه کرده. دکتر شریعتی می گوید: «اگر کسی ادوار زندگی آل احمد را نداند و آل احمدِ خسی در میقات را با آل احمدِ سال های 24 و 25 -که توده ای شده بود- مقایسه کند، نمی تواند بپذیرد نویسندۀ سفر نامۀ حج، همو باشد.»
آل احمد در این سفرنامه در هر منزلی و موقفی قلم را دست گرفته و آنقدر از جزییات و تفاصیل سفر خودش بطور بداهه برای ما نوشته که از خودمان می پرسیم چطور یک آدم در طول سفرش اینقدر فرصت نوشتن داشته؟
سفرنامه از فرودگاه جدّه آغاز می شود، محل آشنایی اولیۀ مسافران با یکدیگر. مسافرانی که از دهاتی ها و پیرزن ها تا نخبه هایی مثل جلال، همه به یک رنگ در آمده اند. دردسر ها و سختی ها و کمبود امکانات در سفر، برای همه یکسان است.

دانلود کتاب

دانلود کتاب يادداشت های کافکا - فرانتس كافكا

 • بازدید: 8116
 • تاریخ: يكشنبه، 29 ارديبهشت ماه، 1392
 • موضوع: رمان


عنوان: يادداشت های کافکا

نویسنده: فرانتس كافكا

مترجم: مصطفي اسلاميه

تعداد صفحات: 631

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:  10.8 مگابایت


توضیحات:
همه ی ویژگی های شخصیت جذاب و وقایع زندگی پرشور و سودای کافکا در یادداشت های روزانه ای که از او برجای مانده بازتاب سافته است. او در این یادداشت ها که بخش اصلی زندگی اش، از 1910 تا 1923، را در بر می گیرد، بسیاری از اندیشه های ادبی، قطعات کوتاه نمایشی، رؤیاها و کابوس ها، آغاز یا بخش هایی از داستان ها و رمان هایش را آورده و حوادث کوچک و بزرگ زندگی اش را، گاه با طنزی سبکبارانه، گاه با شرحی دقیق و تکان دهنده، به ثبت رسانده است. آن چه بیش از هر چیز در این یادداشت ها به چشم می خورد حساسیت عمیق او در مشاهده ی زندگی و شرح شگفت انگیز لحظه های زودگذری است که جز برای نویسنده ای توانمند دست نیافتنی می نماید. خود او در یکی از یادداشت هایش گفته است:«آن چه نوشته نشده است جلوی چشم های آدم جولان می دهد» و این یادداشت ها نشان می دهد که او هر آن چه را که جلوی چشمش می آمد یا از سرش می گذشت با چه ظرافت و پشتکار کم نظیری روی کاغذ آورده است.
فهرست مطالب:
یادداشت مترجم
1910 ادوواردوا
«آموزش من از بعضی جهات لطمه ی بزرگی به من زده است...»
«گفتم» تو«و بعد با زانویم ضربه ی کوچکی به او زدم.»
«حالا میز تحریرم را بیشتر بررسی کرده ام...»
1911
دنیای شهری
دیدارم با دکتر اشتاینر
چهار دوست
...

دانلود کتاب

دانلود کتاب آینه های دردار - هوشنگ گلشیری

 • بازدید: 9601
 • تاریخ: شنبه، 31 فروردين ماه، 1392
 • موضوع: رمان


عنوان: آینه های دردار

نویسنده: هوشنگ گلشیری

مترجم: 

تعداد صفحات: 161

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:  2.65 مگابایت


توضیحات:
آینه های دردار به ظاهر سفرنامۀ ای است از سفری به چندکشور اروپایی که در زمان بازگشت و حضور در خانۀ نویسنده گزارش می شود . .... اما پس این سفر هم سفری است به غربت غرب یا جهان رویایی غرب موجود و هم سفری است به اعماق فرهنگ ما ، همان تقابل جهان مادی و مینویی . بازگشت به این جهان ملموس ، به این هست که ما در آنیم پاسخی است به همۀ آثار گذشتگان از حی بن یقظان این سینا گرفته تا قصۀ الغربةالغربیۀ سهروردی ، از منطق الطیر عطار و مثنوی مولوی تا بوف کور هدایت و شازده احتجاب همین نویسنده ( برگرفته از کتاب )

دانلود کتاب

دانلود کتاب سفرنامه ناصر خسرو

 • بازدید: 9629
 • تاریخ: يكشنبه، 26 شهريور ماه، 1391
 • موضوع: ادبیات

 

   عنوان:  سفرنامه ناصر خسرو

  نویسنده:  ناصر خسرو

    مترجم: -

    تعداد صفحات:  37

    زبان:  فارسی

    نوع فایل:  PDF

    حجم:  301 کیلوبایت

 
 


توضیحات:
حکیم ناصر خسرو از شاعران بزرگ و فیلسوفان برتر ایران است که بر اغلب علوم عقلی و نقلی زمان خود از قبیل فلسفهٔ یونانی و حساب و طب و موسیقی و نجوم و فلسفه و کلام تبحر داشت. ناصر خسرو به همراه حافظ و رودکی جزء سه شاعری است که کل قرآن را از برداشته‌است.
سفرنامهٔ ناصرخسرو کتابی است منسوب به ناصرخسرو قبادیانی بلخی و گزارشی از یک سفر هفت‌ساله. این سفر در ششم جمادی الاخر سال ۴۳۷ قمری (اول فروردین ۴۱۵ یزدگردی) از مرو آغاز شد و در جماددی الاخر سال ۴۴۴ قمری (اول فروردین ۴۱۶ یزگردی) با بازگشت به بلخ پایان پذیرفت. او از مرو به سرخس، نیشابور، جوین، بسطام، دامغان، سمنان، ری، قوهه و قزوین می‌رود و از راه بیل، قپان، خرزویل و خندان به شمیران میرسد. هم اکنون سفرنامه ناصر خسرو قبادیانی را بصورت الکترونیکی و با فرمت پی دی اف آماده کرده ایم که شامل تجربیات و اتفاقات افتاده بر ناصر خسرو در طول این سفر می باشد.

دانلود کتاب