مرجع دانلود کتاب: متون ادبی جهان

جستجو پیرامون این موضوع:    
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

دانلود کتاب پرده - میلان کوندرا

 • بازدید: 5814
 • تاریخ: سه شنبه، 10 ارديبهشت ماه، 1392
 • موضوع: رمان


عنوان: پرده

نویسنده: میلان کوندرا

مترجم: کتایون شهپر زاد- آذین حسین زاده

تعداد صفحات: 101

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:  2.94 مگابایت


توضیحات:
جستاری در هفت بخش درباره تاریخ ادبیات و نقد
کوندرا با کتاب جدبداش « پرده » تامل در باره هنر رمان را تعمیق می بخشد. در طرحی که ارائه می کند، دنیا در پس پرده ای از تعابیر آماده، تصاویر بزک شده و نمایشهای پرهیزکارانه و دروغین از چشم پنهان مانده است؛ و نقش رمان، از همان آغاز دوران مدرن، پاره کردن این پرده بوده تا بتواند جلوه هایی از حقیقت را که تنها رمان نویسان اصیل قادر به انتقال آن هستند، بر ما آشکار کند.
در این کتاب، او چکیده ای از مضامین اصلی نوشته های قبلی اش را طرح می کند تا بسط شان دهد، آنها را کامل و تعمیق کندو گستره های جدیدی را به رویشان بگشاید.این درست است که کتاب محدود به نظریات نویسنده خالقی است که با حرکت از تجربه شخصی، امکان می دهد تا زیباشناسی و مواضع منحصر به فردش روشن گردد. ولی ما، با خواندن آن متوجه می شویم که کتاب بردی بسیار وسیع و عمومی دارد....

دانلود کتاب

کلمات - ژان پل سارتر

 • بازدید: 10316
 • تاریخ: يكشنبه، 11 فروردين ماه، 1392
 • موضوع: رمان


عنوان: کلمات

نویسنده: ژان پل سارتر

مترجم: حسینقلی جواهرچی

تعداد صفحات: 345

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:  3.26 مگابایت


توضیحات:
شاهکار ادبی سارتر با عنوان «کلمات» زندگینامه خودنوشت سارتر تا سن ده سالگی است که بیش از همه با اعترافات روسو مقایسه شده است.
کلمات کتابی است درباره نویسنده شدن. کشف مرگ، خلاقیت، ریاکاری و ابتذال. کلمات کمتر شبیه نوشته های دیگر سارتر نیست و گاهی به ویژه در فصل دوم به آثار نویسندگان ذهنی نویس رمان نو مانند دوراس و ساروت نزدیک می شود. در پایان کتاب می نویسد؛«تا مدت های مدیدی قلمم را شمشیر فرض می کردم، اما اکنون از ناتوانی خودمان با اطلاعم. اما چه اهمیتی دارد. کتاب می نویسم. کتاب خواهم نوشت. کتاب ها لازمند، کتاب نوشتن در هر حال مفید است. فرهنگ نه چیزی را نجات می دهد و نه کسی را چیزی را توجیه نمی کند اما محصول بشر است.
کلمات گونه‌ای حسب حال نامتعارف است که عوالم درونی سارتر کودک را در دو قلمرو در هم تنیده خواندن و نوشتن به تصویر می کشد و چگونگی تأثیر این فرایند را در زندگی اندیشمندانه سارتر بزرگ سال شرح می‌دهد . سارتر در این اثر، سلوک ذهنی‌اش را به شیوه‌ای گاه سهل ممتنع، گاه بسیار دشوار، شگفت انگیز و در عین حال دلربا بیان می‌کند .
اما «کلمات» از دو فصل تشکیل شده ؛ اولی «خواندن» است و دومی «نوشتن» . «خواندن» با لحنی طناز و سرزنده آغاز می شود. سال 1850 است و پدربزرگ سارتر هم مثل برادر کوچکش از تحقق آرزوی پدر سر باز می زند و کشیش نمی شود و می رود سراغ شغل معلمی زبان آلمانی. اندکی بعد اسم و رسمی به هم می زند و کتاب هایی در باب فن آموزش زبان می نویسد که با استقبال مواجه می شود. دختر این معلم سختکوش زبان آلمانی با مرد جوان بیماری ازدواج می کند. حاصل این ازدواج تنها یک فرزند پسر است که ژان پل سارتر باشد. پدر سارتر بر اثر ابتلا به تب روده جان می بازد و همسر و فرزندش راهی خانه پدربزرگ شارل می شوند. پدربزرگ هم خیال پرورش نابغه ای را در سر دارد.
سارتر زود از موعد مشتاقانه خواندن می آموزد. همه چیز برای آموزش صحیح و به قاعده فراهم است. «زندگی روزمره روشن بود، با اشخاص معقولی معاشرت می کردیم که بلند و واضح سخن می گفتند، عقایدشان بر اصول سنجیده و بر حکمت ملل استوار بود و می پذیرفتند که خود را از عامه فقط با نوعی تکلف روحی که من با آن کاملاً آشنا بودم، جدا کنند.» در چنین محیطی سارتر خردسال شروع می کند به خواندن دیوانه وار شاهکارهای کلاسیک ادبی. آخرین صفحات مادام بوواری را بیست بار می خواند ...

دانلود کتاب

زندگینامه تولستوی

 • بازدید: 5510
 • تاریخ: يكشنبه، 26 شهريور ماه، 1391
 • موضوع: ادبیات

   عنوان: زندگینامه تولستوی

  نویسنده: رومن رولان

    مترجم: ناصر فکوهی

    تعداد صفحات:  121

    زبان:  فارسی

    نوع فایل:  PDF

    حجم:  3 مگابایت

 
 

توضیحات:
لئو نیکلایوویچ در خانواده‌ای بسیار قدیمی و اشرافی در یاسنایا پالیانا در ۱۶۰ کیلومتری جنوب مسکو زاده شد. مادرش را در دو سالگی و پدرش را در ۹ سالگی از دست داد و پس از آن تحت تکفل عمه‌اش قرار گرفت. او در سال (۱۸۸۴ میلادی) در رشته زبان‌های شرقی در دانشگاه قازان ثبت نام کرد و پس از سه سال، در تاریخ (۱۸۴۶ میلادی) تغییر رشته داده و خود را به‌دانشکده حقوق منتقل نمود، تا با کسب دانش ِ وکالت به‌وضعیت نابسامان ۳۵۰ نفر کشاورز روزمزد که پس از مرگ پدر و مادرش به‌او انتقال یافته بودند، رسیدگی و با اصلاحات اراضی خود به شرایط رنج‌آور اجتماعی آنان خاتمه دهد...

دانلود کتاب

دانلود کتاب سرزمین هرز (برنده جایزه نوبل 1948) - تی.اس.الیوت

 • بازدید: 13642
 • تاریخ: يكشنبه، 26 شهريور ماه، 1391
 • موضوع: ادبیات

   عنوان:  سرزمین هرز (برنده جایزه نوبل 1948)

  نویسنده:  تی.اس.الیوت

    مترجم: -

    تعداد صفحات:  17

    زبان:  فارسی

    نوع فایل:  PDF

    حجم:  876 کیلوبایت

 
 

توضیحات:
سرزمین‌ هرز در اکتبر 1922 در مجلة ادبی کرایتریون،معیار، به سردبیری خود الیوت، در لندن منتشر شد و یک ماه بعد نشریة ادبی دایال در آمریکا آن را به چاپ رساند. این شعر، مرگ‌وزندگی بشر و رویاهای او را، که همه واهی و پوچ هستند، تصویر می کند. خودش در بارة این شعر می نویسد: «به نظر من عالی ترین راهی که برای بیان اندیشه در یک شعر وجود دارد به کارگیری سبک دراماتیک،نمایشی، در شعر است»...

دانلود کتاب

دانلود کتاب اصول نامه نویسی

 • بازدید: 16934
 • تاریخ: يكشنبه، 26 شهريور ماه، 1391
 • موضوع: ادبیات

   عنوان:  اصول نامه نویسی

  نویسنده:  -

    مترجم: محمد نقی مهدوی

    تعداد صفحات:  23

    زبان:  فارسی

    نوع فایل:  PDF

    حجم:  663 کیلوبایت

 
 

توضیحات:

دانلود کتاب

دانلود کتاب گزیده سیاست نامه و قابوس نامه - دکتر جعفر شعار - دکتر نرگس رو

 • بازدید: 17279
 • تاریخ: يكشنبه، 26 شهريور ماه، 1391
 • موضوع: ادبیات

   عنوان:  گزیده سیاست نامه و قابوس نامه

  نویسنده:  دکتر جعفر شعار - دکتر نرگس رو

    مترجم: -

    تعداد صفحات:  144

    زبان:  فارسی

    نوع فایل:  PDF

    حجم:  830 کیلوبایت

 
 

توضیحات:

دانلود کتاب

دانلود کتاب کلیله و دمنه - ابوالمعالی نصرالله منشی

 • بازدید: 22535
 • تاریخ: يكشنبه، 26 شهريور ماه، 1391
 • موضوع: ادبیات

   عنوان:  کلیله و دمنه

  نویسنده:  ابوالمعالی نصرالله منشی

    مترجم: -

    تعداد صفحات:  118

    زبان:  فارسی

    نوع فایل:  PDF

    حجم:  1 مگابایت

 
 

توضیحات:
کَلیله و دِمنه کتابی‌است از اصل هندی که در دوران ساسانی به فارسی میانه ترجمه شد. کلیله و دمنه کتابی پندآمیز است که در آن حکایتهای گوناگون (بیشتر از زبان حیوانات) نقل شده‌است. نام آن از نام دو شغال با نامهای کلیله و دمنه گرفته شده‌است. بخش بزرگی از کتاب اختصاص به داستان این دو شغال دارد.
مجتبی مینوی درباره این کتاب می گوید: کتاب کلیله و دمنه از جمله آن مجموعه‌های دانش و حکمت است که مردمان خردمند قدیم گردآوردند و «بهرگونه زبان» نوشتند و از برای فرزندان خویش به میراث گذاشتند و در اعصار و قرون متمادی گرامی میداشتند، میخواندند و از آن حکمت عملی و آداب زندگی و زبان می آموختند.

دانلود کتاب