مرجع دانلود کتاب: رمان ایرانی

جستجو پیرامون این موضوع:    
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

دانلود کتاب افسانه آفرینش در ایران - مه دخت کشکولی

 • بازدید: 53
 • تاریخ: يكشنبه، 31 فروردين ماه، 1393
 • موضوع: رمان


عنوان:  افسانه آفرینش در ایران

نویسنده: مه دخت کشکولی

مترجم: -

تعداد صفحات: 59

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:3.52 مگابایت


توضیحات:
 
مردم همیشه درباره آفرینش جهان و مردمان اندیشده اند . آنها می خواستند بدانند از که و از چه به وجود آمده اند و به همین دلیل افسانه های بسیاری برای آفرینش ساخته اند . هر کشوری بنابر چگونگی سرزمین و روحیه مردمش افسانه ای ویژه خویش دارد. ایرانیان نیز درباره آفرینش جهان افسانه ای دارند که در کتابی بنام بندهش آمده است . داستان این کتاب با بهره گیری از داستان آفرینش بندهش نوشته شده است .

دانلود کتاب

دانلود کتاب از مسافر تا تبخال - احمد محمود

 • بازدید: 71
 • تاریخ: يكشنبه، 31 فروردين ماه، 1393
 • موضوع: رمان


عنوان:  از مسافر تا تبخال

نویسنده:  احمد محمود

مترجم: -

تعداد صفحات: 425

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 3.109 مگابایت


توضیحات:
 
 
این کتاب یک مجموعه داستان کوتاه از احمد محمود می باشد که حاوی داستان های شهر کوچک ما ، در راه  ، چشم انداز ، وقتی تنها هستم ، نه ، پسرک بومی ، اجاره نشینان ، خانه ای بر آب ، غریبه ها ، آسمان آبی می شود.

دانلود کتاب

دانلود کتاب در سفر - مهشید امیر شاهی

 • بازدید: 259
 • تاریخ: پنجشنبه، 28 فروردين ماه، 1393
 • موضوع: رمان


عنوان: در سفر

نویسنده: مهشید امیر شاهی

مترجم: -

تعداد صفحات: 167

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 1.67 مگابایت


توضیحات:
 


مهشيد اميرشاهي متولد 1319 در تهران است. او فعاليت ادبي خود را با ترجمه و ويراستاري كتاب‌هايي براي كودكان آغاز كرد، و اولين مجموعه داستانش به نام "كوچه‌ي بن‌بست" در سال 1345 منتشر شد. در چهار سال پس از آن سه مجموعه به نام‌هاي "سار بي بي خانم"، "بعد از روز آخر" و "به صيغه‌ي اول شخص مفرد" از وي به چاپ سپرده شد. آثار ديگر او "در حضر"، "در سفر" و "مادران و دختران" است كه در خارج از ايران منتشر شده‌اند.
بخشی از کتاب در حضر نوشته مهشید امیرشاهی :
من این مردم را نمی شناسم– مردمی که در چشم­هایشان به جای حیای آشنا، بی­شرمی بیگانه جا دارد. زبانشان را نمی فهمم – زبانی که درعوض سخن شیرین، بار تلخ شعار گرفته است. این مردمی که پا را به تجاوز بر می­دارند و در سر نقشهٌ تهاجم دارند، از من دورند. این مردمی که دستشان چنگ است و دلشان از سنگ، با من نیستند. من این مردمان را نمی­شناسم،‌ زبانشان را نمی­دانم. این عربده­ جویان از کجا آمده­اند؟ به کجا می­روند؟‌ از خاک این ملک چه می­خواهند؟ به سرنشینان این سرزمین چه می گویند؟ در حضر روایتی از ماجرای انقلاب 57 از دید یک نویسنده زن (خود خانوم امیرشاهی) است.

دانلود کتاب

دانلود کتاب اصفهان نصف جهان - صادق هدایت

 • بازدید: 2630
 • تاریخ: يكشنبه، 13 بهمن ماه، 1392
 • موضوع: رمان


عنوان: اصفهان نصف جهان

نویسنده: صادق هدایت

مترجم: 

تعداد صفحات: 56

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 816 کیلوبایت


توضیحات:
"در این کتاب، چهار نوشته از صادق هدایت به چاپ رسیده است. نخستین، "اصفهان نصف جهان" نام دارد که شرح سفر و مشاهدات صادق هدایت از اصفهان است. او در ایام تحصیل سفری چهار روزه به اصفهان می‌کند و گزارش این سفر را در قالب تکلیف درسی عرضه می‌نماید. سفرنامه با نقل خاطره‌ای از دوره تحصیل نویسنده آغاز می‌شود؛ سپس از ماجراهای بین راه سخن می‌رود. مشاهدات هدایت از خیابان چهارباغ، چهل ستون، میدان شاه، مسجد شاه، عالی قاپو، مسجد شیخ لطف‌الله، پل خواجو، مسجد جامع، مدرسه هارونیه، امامزاده اسماعیل، دارالبتی یا دارالبطیخ، محله جلفا و کلیسای آن، به طور کلی مردم و آداب معاشرت و مناظر دیگر شهر مطلب بعدی را تشکیل می‌دهند. دومین مطلب با عنوان "مرگ"، نوشته کوتاهی است درباره مرگ از نویسنده بلژیکی به نام "گان" که ظاهرا صادق هدایت ترجمه کرده است. دو نوشته دیگر، دو داستان کوتاه است به نام‌های "سامپینگه" و "هوس باز"."

دانلود کتاب

دانلود کتاب بادنماها و شلاق ها - نسیم خاکسار

 • بازدید: 1014
 • تاریخ: يكشنبه، 13 بهمن ماه، 1392
 • موضوع: رمان


عنوان: بادنماها و شلاق ها

نویسنده: نسیم خاکسار

مترجم: 

تعداد صفحات: 98

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:  2.32 مگابایت


توضیحات:
نسیم خاکسار (۱۳۲۲ آبادان) از نویسندگان و نمایش‌نامه‌نویسان ایرانی است. از او ۲۶ جلد کتاب تاکنون چاپ شده است. چندین اثر آقای خاکسار به زبان هلندی نیز ترجمه شده‌است. این اثرها عبارتند از: بقال خرزویل، سفر تاجیکستان، بادنماها و شلاق‌ها و نمایشنامهٔ زیر سقف. نسیم خاکسار در دانشسرای معلم در اصفهان و همدان تحصیل کرد و چند سالی در روستاهای آبادان و بویراحمد آموزگار بود. او داستان‌نویسی را از سال ۱۳۴۴ آغاز کرد و در سال ۱۳۴۶ بازداشت شد. وی پس از انقلاب ناچار به ترک ایران شد و در هلند اقامت نمود.
دوستی‌ دارم‌ که‌ گاه‌به‌گاه‌ او را می‌بینم‌. او هم‌ در این‌جا زندگی‌ می‌کند؛ با این‌تفاوت‌ که‌ او نویسنده‌ و نوازنده‌ است‌ و من‌ در قالی‌فروشی‌ای‌ که‌ با کرامت‌،بعد از جدایی‌اش‌ از مریم‌ و آمدنش‌ به‌ هلند، علم‌ کرده‌ایم‌ قالیچه‌ و گلیم‌های‌کهنه‌ را رفو می‌کنم‌. البته‌ یکی‌ دو ماهی‌ است‌ که‌ به‌طور موقت‌ سر کار نمی‌روم‌.کرامت‌ هم‌ مرا به‌ حال‌ خودم‌ گذاشته‌ است‌ و تنهایی‌ مغازه‌ را می‌گرداند.کرامت‌ چون‌ معتقد است‌ این‌ تنها شغلی‌ است‌ که‌ به‌ من‌ می‌خورد زیاد نگران‌نیست‌. می‌داند بعد از یافتن‌ کمی‌ تعادل‌ دوباره‌ به‌کارم‌ برخواهم‌ گشت‌ ورفوکردن‌ جاهای‌ شندرة‌ قالیچه‌ و گلیم‌ها را به‌ عهده‌ خواهم‌ گرفت‌.

دانلود کتاب

دانلود کتاب عقربها ، آهوها ، عقابها - بهرام حیدری

 • بازدید: 878
 • تاریخ: يكشنبه، 13 بهمن ماه، 1392
 • موضوع: رمان


عنوان: عقربها ، آهوها ، عقابها

نویسنده: بهرام حیدری

مترجم: 

تعداد صفحات: 130

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:  2.47 مگابایت


توضیحات:
بهرام حیدری نویسندهٔ بختیاری ایرانی است. او از نویسندگان نوگرای دهه‌های ۱۳۵۰ و ۱۳۶۰ است و به همراه نویسندگان دیگری از جمله عدنان غریفی ناصر تقوایی، احمد محمود، احمد آقایی، منصور خاکسار، پرویز مسجدی، حسین رحمت، علی گلزاده، مسعود میناوی، ناصر مؤذن، محمد ایوبی، پرویز زاهدی و نسیم خاکسار از شکل‌دهندگان داستان‌نویسی جنوب است.
بدون شک، بهرام حیدری را باید یکی از معدود نویسندگان آوانگارد در زمینهٔ ادبیات روستایی–اقلیمی ایران به حساب آورد. یکی از نسل کمیاب و گم‌شده، که همواره ناشناس و گمنام باقی ماند و به خاطر خاستگاه طبقاتی و ذهنیت خاص و بی‌پروایِ خویش که خیلی‌ها را خوش نمی‌آمد، نتوانست در اذهان و قلوب بسیاری از روشنفکران آن زمان، راهی بیابد. حتی در زمانی که کتاب «لالی» وی به همراه کتاب «نان و گل» نسیم خاکسار به عنوان بهترین مجموعه داستان‌های سال ۱۳۵۸ شناخته شدند، او هنوز گمنام بود و شاید جامعهٔ ادبی آن زمان، به خاطر نثر و فضاهای داستانی‌اش، نتوانست او را تاب بیاورد و به خاطر بسپارد.

دانلود کتاب

دانلود کتاب حاج مم جعفر در پاریس - ایرج پزشکزاد

 • بازدید: 2417
 • تاریخ: يكشنبه، 13 بهمن ماه، 1392
 • موضوع: رمان


عنوان: حاج مم جعفر در پاریس

نویسنده: ایرج پزشکزاد

مترجم: 

تعداد صفحات: 267

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:  7.39 مگابایت


توضیحات:
این کتاب فقط یک بار در سال 1333 توسط انتشارات صفی علیشاه منتشر شده و به شدت کمیاب است.
پزشکزاد در سال ۱۳۰۶ خورشیدی با اصلیت بهبهانی در تهران زاده شد. وی پس از تحصیل در ایران و فرانسه در رشتهٔ حقوق دانش‌آموخته شد و به مدت پنج سال در ایران به قضاوت در دادگستری مشغول بود. وی کار نویسندگی را در اوایل دههٔ ۳۰ با نوشتن داستان‌های کوتاه برای مجلات و ترجمهٔ آثار ولتر، مولیر و چند رمان تاریخی آغاز کرد.ايرَج پـِزِشکزاد از طنزپردازان ایرانی نيمهٔ دوم قرن بيستم است. او بیشتر به خاطر خلق رمان «دایی‌جان ناپلئون» و شخصیتی به همین نام، به شهرت رسید.

دانلود کتاب

دانلود کتاب حکایت هیجدهم اردیبهشت بیست و پنج - علی مراد فدایی نیا

 • بازدید: 499
 • تاریخ: يكشنبه، 13 بهمن ماه، 1392
 • موضوع: رمان


عنوان: حکایت هیجدهم اردیبهشت بیست و پنج

نویسنده: علی مراد فدایی نیا

مترجم: 

تعداد صفحات: 62

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم: 357 کیلوبایت


توضیحات:
بخشی از نقد «منوچهر آتشی» درباره این اثر که در شماره 31 مجله «تماشا» (29 مهرماه 1350) به چاپ رسیده است:
فدایی نیا، با آنکه تصویر گر طنز مکرر، و تکرار کننده و دلقک مآبی آدمهاست اما زیر فشار غمی کلاسیک است که دست و پا می زند. زبان او -منسجم و زنده- از اعماق تاریخ ادبیات جان می گیرد. گو اینکه هنوز اول کار است، با تلخگویی و نیشدار زخم زبان زدن، روحی چنان پیر را به نمایش می گذارد که گویی از ظلمات هم برگشته -و طبعا دست خالی.- پیری که ادای جوانی در میآورد. «ما کودکان زود به پیری رسیده ایم» با وجود گریز ها و فرار ها و عبور سرشار استهزاء از لحظه های جدی زندگی، باز هم گیر واقعیتها، یا لحظه های واقعی می افتد و بر چیزی درنگ می کند تا پوسته اش را بردارد و ذات مضحکش بنمایاند. داستان –همچنانکه باید باشد- داستان نیست، ضد داستان است، تداوم ظاهری و پیوند ماجرایی ندارد، هر پاره اش خود قصه ایست از درون، گاه هر چند خطش، و در مجموع تمام نوشته، در اتمسفر طنز گونه و شاعرانه و تا حدودی "ملانکولیک" وحدتی داستانی می یابد، منتها داستانی از درون، که تنها سایه هایی گذران از خارج، از زندگی واقعی بر آن می افتد. این شکل تازه ای از قصه ی ایرانی است که اگر هم قبلا شروع شده باشد، توسط دیگران مثلا باز فدایی نیاست که در آن به جد و به حوصله کار کرده و نمونه ای ارزنده پیش روی ما گشاده است. از لحظه ی عنوان کتاب (که باید تاریخ تولد نویسنده باشد) بنظر می آید که سفری ذهنی را دنبال می کند، تا کجا؟ ما تنها شاید سرگشتگی و گمشدگی او در قلب هیاهوی بیهوده زندگی هستیم.. شاید آخرین پاره ی نوشته تصویر گنگی از فرجام باشد. شاید هم خود نقطه ی آغازی است.
علی مراد فدایی نیا جزو امضاء کننده های «مانیفست شعر حجم» و از مهم ترین داستان نویسان فرم گرا در دهه پنجاه است. از او چند کتاب در ایران و یکی دو مورد در خارج از کشور چاپ شده است. وی بر آمده از مهمترین جریان ادبیات جنوب ایران -دهه پنجاه- است. علیمراد سال 1325 در مسجد سلیمان به دنیا آمد، در اردیبهشت سال بیست و پنج، که نام این کتاب نیز از همین روز تولد آمده است. پیش از اینکه داستان بنویسد، شعر می گفته است و به همین خاطر نثر های او به شعراند؛ یا شعرهایی اند که نثر شده اند. علیمراد داستان بلند «حکایت هجدهم اردیبهشت بیست و پنج» را سال 1349 چاپ کرد. سپس مجموعه داستان «برج های قدیمی» و «حکایتها» را همان سال ها بر محوریت مانیفست حجم گرایی چاپ کرد، یا بهتر بگویم در نوشتنشان روی خوشی به این جریان داشت. فدایی نیا ایران را در اوایل دهه پنجاه برای همیشه ترک کرد.

دانلود کتاب

دانلود کتاب فرنگیس - سعید نفیسی

 • بازدید: 2379
 • تاریخ: جمعه، 4 بهمن ماه، 1392
 • موضوع: رمان


عنوان: فرنگیس

نویسنده: سعید نفیسی

مترجم: 

تعداد صفحات: 96

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:  4.19 مگابایت


توضیحات:
رمان فرنگیس/سعید نفیسی/نامه های عاشقانه ای ست....از سوانح مختلف زندگی که عاشق دلباخته ای به معشوق خود نوشته.....این نامه ها اکنده از شور..و بی قراری ست....از 61 نامه ای که نویسنده برای معشوقه ی خود فرستاده...و مجموع انها را داستان کرده...میفهمیم...او معشوقه را در جایی میدیده...که چنین دیوانه وار دل به سپرده ..و ازی سو به ان سو میرود...و شیدای میکند...اما نمیتوان فهمید که وضع معشوقه و عکس العمل او در برابر این عشق بغرنج و بی امان چه بوده....و در سراسر داستان....کوچکترین کنایه ای از پیشنهاد...ازدواج وپایان بخشیدن به این ناله وندبه که قطعا برای هرد. طاقت فرسا شده نیست. نویسنده ینامه ها به این مطلب توجه دارد که چنین عشقی بی سرانجامی لااقل از نظر جامعه و مردم پسندیده نیست......."مردم چه میدانند که من پاک دیده ام...و تو پاکیزه دامنی.....همه از دریچه ی چشمان الوده ی خویش مینگرند...همه عشق را با شهوت میامیزند...همه گمان میبرند که هر دیده ی دلباخته ای که برچهره ی نازنین دلارایی میافتد الوده به هوس است......تو ..تو ان فرشته ی بهشتی که رخساره ی جهان ارایت ..پرستشگاه روح پاک منست....تو چرا میبایست بدین قیدهای جانکاه...بدین نظامات دور از مردمی پای بست باشی......؟من و تو باید دلدادگان و دلبران دیگر را سرمشق قرار دهیم....باید به این مردم هوسران و شهوت پرست بگوییم که عشق ان نیست.. که ایشام پنداشته اند....من وتو چه باک داریم که در حق ما اندیشه ی بد کنند....من وتو باید پرده از روی این قیود بیهوده ی نظام اجتماعی برداریم....به چهانیان بگوییم که دلباخته ی یگدیگریم....و از کسی پروایی نداریم".

دانلود کتاب

دانلود کتاب مانگدیم و خورشیدچهر - محمود اعتمادزاده(م.ا.به آذین)

 • بازدید: 842
 • تاریخ: جمعه، 4 بهمن ماه، 1392
 • موضوع: رمان


عنوان: مانگدیم و خورشیدچهر

نویسنده: محمود اعتمادزاده(م.ا.به آذین)

مترجم: 

تعداد صفحات: 180

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:  1.6 مگابایت


توضیحات:
چه دختری زیبا مثل پنجه آفتاب دانا و زیرک که صد مرد را تا لب چشمه می برد و تشنه بر می گرداند.
چالاک و بی بام سخندان و نکته سنج که دهان همه را می بست و خود هرگز وا نمی داد و مهربان تا بخواهی...
 
دغدغه بزرگ من در چند سال اخیر سرنوشت کره خاکی ماست که دو اسبه به سوی نابودی رانده می‌شود. بیکاری اجباری ده‌ها و به زودی صدها میلیونی… بیماری‌های واگیردار ناشناخته یا دوباره سر بر آورده… جنگ و کشتار به بهانه دعواهای مرزی، و دشمنی‌های قومی که می‌باید بازار فروش سلاح‌های از رده بیرون شده کشورهای پیشرفته را گرم بدارد.

زمین دارد رمق از دست می‌دهد. نفسش دارد به شماره می‌افتد. باید پیش از آن که دیر شود، به دادش رسید… خیزش عمومی جهان لازم است. هر جا و همه جا، در راستای مهار کردن تولید انبوه سلاح، و ناممکن ساختن اسراف دیوانه‌وار کنونی در مصرف. من نیستم؛ اما نگذارید جهان نابود شود. به‌پا خیزید!

دانلود کتاب

دانلود کتاب زیبا - محمد حجازی

 • بازدید: 1901
 • تاریخ: جمعه، 4 بهمن ماه، 1392
 • موضوع: رمان


عنوان: زیبا

نویسنده: محمد حجازی

مترجم: 

تعداد صفحات: 454

زبان: فارسی

نوع فایل: PDF

حجم:  12.5 مگابایت


توضیحات:
داستان به طلبه‌ای جوان با نام حسین می‌پردازد که به شهر می‌آید و در مسیر زندگی خود با زنی فاحشه به نام زیبا آشنا می‌شود. حسین می‌کوشد به درجات عالی زهد و تقوا دست یابد، اما آشنایی با زیبا وی را به شخصیتی عاشق اشرافیت و زمینی تبدیل می‌کند. در پایان این طلبه جوان لباس روحانیت از تن بیرون می‌کند و با لباس غربی پشت میز اداره می‌نشیند.

دانلود کتاب