دانلود کتاب علم النفس گیتا / انسان و نجات او در بگود گیتا - فروزان راسخی

  • بازدید: 7863
  • تاریخ: دوشنبه، 27 شهريور ماه، 1391
  • موضوع: عرفان

 

   عنوان:  علم النفس گیتا / انسان و نجات او در بگود گیتا

  نویسنده:  فروزان راسخی

    مترجم: 

    تعداد صفحات: 

    زبان:  فارسی

    نوع فایل:  EXE

    حجم:   552 کیلوبایت

 
 


توضیحات:
بَگوَد گیتا، نغمه الهی، جزئی از مجموعه عظیم مَهابهاراتا است که جنگ فرزندان بهاراتای بزرگ، یعنی کوُروان و پاندوان، را به تصویر می کشد. منبع اصلی الهام گیتا، اوُپه نیشَدهاست. این کتاب هنر تعمّق مکتب یوگا، ثنویت مکتب سانکیه، خداپرستی آیین بَگوَته و آموزه مطلق اوُپه نیشَد را جمع آوری کرده است.

نوشتار حاضر در صدد است تا موضوع علم النفس را از منظر کتاب گیتا بررسی نماید.

علم النفس را علمِ به نفس، مراتب، اطوار و حالات آن دانسته اند. خود نفس ساحتِ غیرجسمانی انسان است که مراتبی دارد. مثلاً عرفای مسلمان، روح، سرّ قلب، خفی و احقی را مراتب نفس می دانند. علاوه بر این نفس اطواری هم دارد. یک طور وجودیِ نفس، قبل از تعلّق به بدن و طور دیگر آن، بعد از تعلق به بدن در دنیا و طور سوم، بعد از قطع علاقه از بدن است که مربوط به عوالم برزخ و آخرت می شود. حالات نفس هم افعال و انفعالات و قوای نفس است. امروزه علم النفس را علمی می دانند که به نفس، کارکردها، ساختار و آثار رفتاری نفس می پردازد. برای شناختن این امور در باره نفس راه های مختلفی وجود دارد، از جمله:. علم النفس تجربی؛ امروزه به آن روانشناسی یا روانشناسی آزمایشگاهی می گویند و از راه تجربه و آزمایش به مطالعه نفس می پردازد.

2. علم النفس عرفانی؛ از راه مراقبه و رجوع به خود و کشف و شهود حاصل می آید.

3. علم النفس تعبّدی یا دینی؛ فقط در پی آن است تا ببیند متون مقّس دینی درباره نفس چه گفته اند.

4. علم النفس فلسفی؛ بر اساس اصول عقلی به بحث هایی درباره نفس می پردازد، از جمله این که آیا نفس بسیط است یا مرکّب؟ نحوه تجرّد آن چگونه است؟ در قلمرو نفس، جبر حاکم است یا اختیار؟ رابط نفس به عنوان یک جوهر مجرّد با بدن به عنوان یک جوهر مادّی چگونه است؟

این نوشتار، در صدد است تا ببیند گیتا به عنوان یک متن مقدس دینی، درباره حالات و اطوار و افعال نفس چه می گوید و چه واقعیت هایی را درباره آن اظهار می کند و به طور کلی انسان را چگونه موجودی معرفی می کند...
 

گیتا کتاب عجیبی است. در عین حال که انجام کامل منطقی و مباحث سازگار فلسفی در آن دیده نمی شود ـ به عنوان نمونه، در باب علم النفس، نه تنها از هیچ یک از تقسیم بندی های رایج پیروی نمی کند، بلکه حداقل یازده مقوله جدا از هم را در این باب طرح می کند ـ اما سخت تأثیرگذار و نافذ است و در ابقای پیام خود توفیق چشمگیری دارد. گیتا دارای همان ویژگی است که همه کتب مقدس دارند، یعنی «آشفتگی و تکرار مطالب.» این دو ویژگی، از آنجا که در تربیت انسان کارآیی بسیار دارد، حسن این کتب محسوب می شود نه عیب آن ها. در عین حال که هیچ نظم و ترتیب منطقی در مباحث مطروحه در گیتا به چشم نمی خورد. اما یک تداعی معانی جالب و دل انگیز که از لحاظ درونی پیوستگی کافی با هم دارد، در آن احساس می شود. این امر باعث رفع ملال خواننده و جلب توجه او می گردد. هر مطلبی فقط در یک جانیامده، بلکه در مواضع مختلف و با بیانات متنوع تکرار شده است، تا تأثیر بیشتری در روح انسان بگذارد. به نظر می آید پرداختن به هر بحثی در گیتا مستلزم پرداختن به کل آن است. گیتا می خواهد «راه رستگاری» را نشان دهد. از این رو هر بحثی کم یا بیش با این مقصد اصلی ارتباط دارد و خواننده را قدم به قدم به قلب کتاب نزدیک می کند.


دانلود با لینک مستقیم:
پسوورد: www.readbook.ir

(دقت کنید همه ی حروف کوچک وارد شود)

 

» برای مشاهده ی فهرست کامل کتاب های سایت اینجا را کلیک کنید.
» برای مشاهده ی راهنمای دانلود اینجا را کلیک کنید.
» برای جستجوی کتاب های سایت اینجا را کلیک کنید. 
» برای دریافت تمام کتاب های سایت به صورت پستی اینجا را کلیک کنید.

 
chshm


کتاب صوتی چشم هایش اثر بزرگ علوی

چشمهایش نام رمانی از بزرگ علوی است که برای نخستین بار در سال ۱۳۵۷ خورشیدی منتشر شد. بزرگ علوی در این رمان روش استعلام و استشهاد را به کار برده، بدین‌گونه که قطعات پراکندهٔ یک ماجرا را کنار هم گذاشته و از آن طرحی کلی آفریده است که برحدس و گمان تکیه دارد این شیوه بیشتر در ادبیات پلیسی معمول است. برخی معتقدند این رمان و شخصت استاد ماکان، با الهام از زندگانی کمال‌الملک نگاشته شده است و گروهی دیگر آن را شرح حالی از زندگی تقی ارانی می‌دانند.این کتاب از آثار معدود زبان فارسی است که در مرکز آن یک زن با تمام عواطف و ارتعاشات روانی و ذهنی قرار گرفته است.

.خلاصه ای از داستان: استاد ماکان نقاش بزرگ که یک مبارز سیاسی علیه دیکتاتوری رضا شاه است در تبعید درمی گذرد. یکی از آثار باقی‌مانده از او، پرده‌ای است به‌نام «چشم هایش»، چشم‌های زنی که گویا رازی را در خود پنهان کرده است. راوی داستان که ناظم مدرسه و نمایشگاه آثار استاد ماکان است، سخت کنجکاو است راز این چشم‌ها را دریابد. بنا بر این سعی می‌کند زن در تصویر را بیابد و از ارتباط او با استاد ماکان بپرسد. پس از سال‌ها ناظم زن مورد نظر را می‌یابد و در خانهٔ او با هم گفت‌وگو می‌کنند و…این کتاب گویا را می توانید هم اکنون از اینجا دریافت کنید.


توضیحات تکمیلی و دریافت

کلمات کلیدی: کتاب دانلود کتاب کتاب PDF دانلود کتاب PDF مقاله دانلود مقاله دانلود رایگان کتاب
ارسال شده در مورخه : دوشنبه، 27 شهريور ماه، 1391 توسط yahya  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 دانلود کتاب فلسفه زیستن - حمید رضا نمازی  [ دوشنبه، 27 شهريور ماه، 1391 ] 6371 مشاهده
 دکتر شریعتی و بازسازی فکر دینی - دکتر عبدالکریم سروش  [ دوشنبه، 16 بهمن ماه، 1391 ] 5407 مشاهده
 دانلود کتاب خط سوم - ناصرالدین صاحب الزمانی  [ جمعه، 23 فروردين ماه، 1392 ] 19842 مشاهده
 تفکرات تنهایی - ژان ژاک روسو  [ چهارشنبه، 18 بهمن ماه، 1391 ] 19043 مشاهده
 آشنایی مقدماتی با برخی از آراء فلسفی - شاهرخ شهرابی  [ يكشنبه، 15 بهمن ماه، 1391 ] 6434 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما : 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]